Kraków dołączył do elitarnego grona europejskich miast, w których odbywają się prestiżowe, międzynarodowe zawody jeździeckie Cavaliada Tour. Jedna z eliminacji w sezonie 2018/2019 odbędzie się w dniach od 28 lutego do 3 marca 2019 r. w TAURON Arenie Kraków. W czwartek, 4 października, umowę w tej sprawie podpisali: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski.

– W TAURON Arenie Kraków mieliśmy już mistrzostwa w siatkówce, w piłce ręcznej, w hokeju na lodzie, sporty wali i motory, a teraz przyszedł czas na konie. Cavaliada to piękne wyjątkowe, zawody, które po raz pierwszy zostaną zorganizowane w tak dużym obiekcie  – mówił podczas briefingu, po podpisaniu umowy, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. Bogusław Świerzowski/ kraków.pl

Kraków od kilku lat znajdował się w kręgu zainteresowania Międzynarodowych Targów Poznańskich jako kolejna z lokalizacji zawodów Cavaliada Tour. Olbrzymim atutem pod kątem realizacji wydarzenia jest TAURON Arena Kraków, która zapewnia komfort startu zawodnikom oraz świetne warunki dla publiczności do przeżywania jeździeckich emocji na najwyższym poziomie.

– Nasze wspólne starania, Międzynarodowych Targów Poznańskich i Miasta Kraków, dotyczące organizacji Cavaliady toczyły się od 3 lat. Cieszymy się, że będziemy mieli możliwość podjęcia wyzwania organizacji Cavaliady Kraków – dodał wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski. Zapowiedział też, że trakcie Cavaliady organizatorzy zaproszą do bezpłatnego udziału w programie edukacyjnym wszystkie dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli oraz, że stolicę Małopolski odwiedzą gwiazdy jeździectwa światowego formatu.

Podczas wydarzenia w TAURON Arenie Kraków organizatorzy planują utrzymać formułę programową znaną z imprez odbywających się w poprzednich sezonach w Poznaniu, Lublinie i Warszawie. Zawody w skokach przez przeszkody w Krakowie odbędą się w formule wydarzenia międzynarodowego, w randze CSI2.

Zawody, pokazy i targi

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, na które składa się cykl halowych zmagań sportowych Cavaliada Tour. Celem wydarzeń jest popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny sportowej i formy rekreacji oraz pobudzanie zainteresowania jeździectwem i hodowlą koni. Cavaliada Tour to jedyny w Polsce cykl jeździeckich zawodów halowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką.

W zakresie sportu Cavaliada to emocjonujące zawody jeździeckie rozgrywane na wysokim międzynarodowym poziomie sportowym. Na arenach zawodnicy walczą w konkursach w skokach przez przeszkody, dresażu, wszechstronnym konkursie konia wierzchowego i powożeniu.

W Krakowie odbędą się przedostatnie eliminacje do:

– Halowego Pucharu Polski we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego,

– Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi,

– Cavaliada Dressage Cup,

– Cavaliada Future.

Pokazy, które są ważną częścią każdej edycji imprezy, to program rozrywkowy, w ramach którego publiczność ogląda widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. Do tej pory na arenach Cavaliada Tour można było zobaczyć pokazy woltyżerki, kadryl sulek oraz sikawek konnych, a także prezentacje ogierów zimnokrwistych, tancerzy z francuskiej grupy „Compagnie des Quidams” odwzorowujących ruch rumaków oraz skaczących przez przeszkody niczym konie performerów z Horseman Team.

Wydarzeniom z cyklu Cavaliada Tour towarzyszą zawsze targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich, na których wystawcy prezentują swoją ofertę. Tematyka targów obejmuje wszystko, co jest związane z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze, pamiątki, wydawnictwa branżowe i usługi.

Ponadto przy okazji każdej edycji Cavaliada Tour prezentowane są programy edukacyjne adresowane zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; między innymi dotyczące szkoleń i wykładów, podczas których doświadczeni praktycy i wykładowcy dzielą się swoją wiedzą z zakresu jeździectwa i hodowli koni.

Warto wiedzieć

Cavaliada odbędzie się w TAURON Arenie Kraków w dniach: 28 lutego – 3 marca 2019 r.

Bilety są już dostępne i można je kupić za pośrednictwem portalu Ticketmaster informacje o biletach są także dostępne na stronie organizatora: https://cavaliada.pl/krakow/kup-bilet/.

Istnieje możliwość kupienia biletów całodniowych (28 lutego, 1 marca, 3 marca) trzech różnych biletów na 2 marca (w tym całodniowy) oraz karnetu na wszystkie dni.

Szczegółowy program organizatorzy opublikują wkrótce na stronie wydarzenia: https://cavaliada.pl/