44 zawodników i 27 trenerów wyróżniono za wybitne osiągnięcia sportowe w 2015 r. Uroczystość wręczenia Nagrody Województwa Małopolskiego – Małopolskie Laury Sportu odbyła się w czwartek (28 kwietnia) w TAURON Arenie Kraków.

Małopolski Laur Sportu przyznawany jest od 2000 roku. Ma podkreślać szczególną rolę sportu młodzieżowego oraz osób niepełnosprawnych w regionie, promować najlepszych zawodników i ich trenerów, stowarzyszenia kultury fizycznej i podmioty, które ją wspierają, a także tworzyć pozytywne wzorce dla dzieci i młodzieży z Małopolski.

Małopolska od lat uznawana jest za kolebkę polskiego sportu. To w naszym regionie powstawały pierwsze organizacje sportowe, m.in. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Komitet Olimpijski, polski oddział YMCA oraz kluby sportowe Cracovia, Wisła, Juvenia, Sandecja czy Tarnovia.

Wyróżniają najlepszych

Do tej pory wśród wyróżnionych Małopolskim Laurem Sportu znaleźli się tacy zawodnicy jak m.in. Justyna Kowalczyk, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Luiza Złotkowska, Kamil Stoch, Maciej Kot, Paweł Korzeniowski czy Paweł Brożek.

Nagrody i statuetki za 2015 r. trafiły w ręce 44 młodych sportowców którzy w ubiegłym roku w kategoriach: juniora młodszego, juniora i młodzieżowca zdobyli medale mistrzostw świata i Europy w dyscyplinach olimpijskich oraz nieolimpijskich. Wyróżnionych zostało także 27 trenerów najlepszych małopolskich sportowców. Po uroczystości wręczenia nagród jej uczestnicy zwiedzili TAURON Arenę Kraków.

Lista laureatów Małopolskiego Lauru Sportu

ZAWODNICY

Monika Garus (Leskowiec Kaczyna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym) – mistrzyni świata olimpiad specjalnych w tenisie stołowym w grze podwójnej z Beatą Oliwiak z Hrubieszowa – (Los Angeles, USA),

Anna Bodziony (Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem”/ Start Nowy Sącz) – mistrzyni świata Federacji INAS w półmaratonie (Peso, Portugalia),

Michał Derus (Zrzeszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych Start Tarnów/ AZS PWSZ Tarnów) – mistrz świata osób niepełnosprawnych w biegu na 100 metrów (Doha, Katar), posiada kwalifikację paraolimpijską do Rio de Janeiro,

Stanisław Fortkowski i Albert Sordyl (Tarnowskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Pogórze Tarnów) – mistrzowie świata niepełnosprawnych w drużynowym kręglarstwie – (Rakovice, Słowacja),

Grzegorz Majerczak, Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków) – mistrzowie świata do lat 23 w kajakarstwie slalomowym w konkurencji C-2 (Foz do Iguassu, Brazylia),

Piotr Petryla (Horn Kraków) – młodzieżowy mistrz świata w żeglarskiej klasie Micro z Piotrem Ogrodnikiem (Horn) i Grzegorzem Banaszczykiem (Łódź) – (Brest, Francja),

Klaudia Mleko (Krakowski Klub Karate Tradycyjnego) – młodzieżowa mistrzyni Europy w karate tradycyjnym w konkurencji fuku-go – (Wilno, Litwa),

Wiktoria Zachariasz (Krakowski Klub Karate Tradycyjnego) – mistrzyni Europy juniorek młodszych w karate tradycyjnym w konkurencji kata indywidualne – (Wilno, Litwa),

Marzena Zięba (Zrzeszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych Start Tarnów) – mistrzyni Europy osób niepełnosprawnych w podnoszeniu ciężarów w kat. do 86 kg (Eger, Węgry), posiada kwalifikację paraolimpijską do Rio de Janeiro,

Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) – mistrzyni Europy juniorek w kajakarstwie slalomowym w konkurencji K-1 (Kraków, Polska),

Andrzej i Filip Brzezińscy oraz Adam Kozub i Igor Sztuba (AZS AWF Kraków) – młodzieżowi mistrzowie Europy w kajakarstwie slalomowym w konkurencji C-2×3 (z G. Majerczakiem i M. Wierciochem) – (Kraków, Polska),

Krzysztof Buczek (Krakowski Klub Karate Tradycyjnego) – młodzieżowy mistrz Europy w karate tradycyjnym w konkurencji kata indywidualne – (Wilno, Litwa),

Maksymilian Chodacki (Cracovia 1906) – młodzieżowy mistrz Europy w brydżu sportowym  w drużynie – (Tromsoe, Norwegia),

Kacper Dumieński (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice) – mistrz Europy juniorów w karate tradycyjnym w konkurencji kata drużynowe – (Wilno, Litwa),

Konrad Irzyk (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice) – młodzieżowy mistrz Europy w karate tradycyjnym w konkurencji kata drużynowe – (Wilno, Litwa),

Michał Sadowski (Gladiator Kraków) – mistrz Europy juniorów młodszych w sumo w kat. do 70 kg – (Rakvere, Estonia),

Wiktor Staszak (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice) – mistrz Europy juniorów w karate tradycyjnym w konkurencji fuku-go – (Wilno, Litwa),

Dawid Wnęk (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice) – mistrz Europy juniorów w karate tradycyjnym w konkurencji kata drużynowe – (Wilno, Litwa),

Kinga Mitoraj (BKS Wojsko Polskie Kościelisko) – wicemistrzyni świata juniorek w biathlonie w biegu na 12,5 km – (Raubicze, Białoruś),

Jakub Brzeziński (AZS AWF Kraków) i Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz) – młodzieżowi wicemistrzowie świata w kajakarstwie slalomowym w konkurencji C-1×3 z Rafałem Polaczykiem z Zawiszy Bydgoszcz – (Foz du Iguassu, Brazylia),

Jan Krzysztof Duda (MOS Wieliczka) – wicemistrz świata do lat 20 w szachach klasycznych – (Chanty-Mansyjsk, Rosja),

Dominik Janur (Start Nowy Sącz) – wicemistrz świata juniorów w kajakarstwie slalomowym w konkurencji C-1×3 z Kacprem Sztuba i Przemysławem Nowakiem (Foz du Iguassu, Brazylia),

Dawid Kowalski (Dunajec Nowy Sącz), Filip Kuras (WKS Kraków, sekcja Myślenice), Bartłomiej Zając (Dunajec Nowy Sącz) – wicemistrzowie świata juniorów w wędkarstwie muchowym w drużynie – (Vail Colorado, USA),

Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) – wicemistrz świata juniorów w kajakarstwie slalomowym w konkurencji C-1 – (Foz du Iguassu, Brazylia),

Sara Ćwik (Start Nowy Sącz) – wicemistrzyni Europy w kajakarstwie slalomowym w konkurencji K-1×3 z Klaudią Zwolińską i Natalią Pacierpnik (KKK) – (Markkleeberg, Niemcy),

Dorota Nowacka (Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowego „Sprawni Razem”/ Opoka Trzebinia) – wicemistrzyni Europy osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym (Vejle, Dania), posiada kwalifikację paraolimpijską do Rio de Janeiro,

Justyna Żmuda (Piast Skawina) – wicemistrzyni Europy juniorek w brydżu sportowym w drużynie – (Tromsoe, Norwegia),

Sławomir Łukasik (Frower Power Wieliczka) – młodzieżowy wicemistrz Europy w wyścigach rowerów górskich w downhillu – (Wisła, Polska),

Krzysztof Majerczak (Pieniny Szczawnica), Wiktor Sandera (Start Nowy Sącz) – wicemistrzowie Europy juniorów w kajakarstwie slalomowym w konkurencji K-1×3 z Jakubem Brzezińskim (AZS AWF Kraków) – (Kraków, Polska),

Justyna Walaś (Tarnowska Szkółka Bokserska) – brązowa medalistka mistrzostw świata młodzieżowców w boksie w wadze 63 kg – (Tajpei, Tajwan), (nieobecna – zakończenie roku szkolnego),

Gabriela Nowak (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice) – brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy w karate tradycyjnym w kategorii fuku-go – (Wilno, Litwa),

Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane) – brązowy medalista olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w skokach narciarskich – (Tschagguns, Austria),

Paweł Tomasik (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice) – brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw Europy w karate tradycyjnym w kata indywidualnym – (Wilno, Litwa).

Dariusz Wdówka i Bartosz Zasada (Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem”) – brązowi medaliści mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w piłce ręcznej – (Fafe, Portugalia).

TRENERZY

Małgorzata Pabich-Zegadłowicz (Monika Garus),

Marian Gonciarz (Anna Bodziony),

Piotr Kuczek (Michał Derus),

Irena Curyło (Stanisław Fortkowski, Albert Sordyl),

Janusz Żebracki (Grzegorz Majerczak, Michał Wiercioch, Andrzej i Filip Brzezińscy, Igor Sztuba),

Ryszard Zakrzewski (Adam Kozub),

Andrzej Ogrodnik (Piotr Petryla),

Rafał Wajda (Klaudia Mleko, Wiktoria Zachariasz, Krzysztof Buczek),

Bogusław Szczepański (Marzena Zięba),

Bogdan Okręglak (Klaudia Zwolińska, Sara Ćwik, Maciej Okręglak, Wiktor Sandera),

Jan Blajda (Maksymilian Chodacki),

Paweł Janusz (Kacper Dumieński, Konrad Irzyk, Gabriela Nowak, Wiktor Staszak, Paweł Tomasik, Dawid Wnęk),

Marek Niemiec (Michał Sadowski),

Adam Jakieła (Kinga Mitoraj),

Dariusz Wrzosek (Jakub Brzeziński, Kacper Sztuba),

Andrzej Irlik i Kamil Mitoń (Jan Krzysztof Duda),

Piotr Kożuch (Dominik Janur),

Andrzej Wnękowicz (Dawid Kowalski),

Łukasz Ostafin (Filip Kuras),

Maciej Pająk (Bartłomiej Zając),

Ewa Gawor (Dorota Nowacka),

Marcin Kuflowski (Justyna Żmuda),

Jacek Żebracki (Krzysztof Majerczak),

Aleksander Maciejowski (Justyna Walaś),

Józef Jarząbek (Dawid Jarząbek),

Wojciech Grotkowski (Dariusz Wdówka, Bartosz Zasada).