W trakcie specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 14 marca, Cezary Mróz, Wiceprezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, ogłosił, że Memoriał zostaje w Krakowie do 2021 roku. Przedstawiono także informacje dotyczące najbliższej, 17. edycji, która rozgrywana będzie w TAURON Arenie Kraków od 1 do 3 sierpnia 2019 r.

W konferencji oprócz Cezarego Mroza udział wzięli: Anna Korfel-Jasińska – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, Małgorzata Marcińska – Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. zarządzającej TAURON Areną Kraków, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Grzegorz Wagner – dyrektor SMS Szczyrk, syn Huberta Jerzego Wagnera.

XVII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera rozpocznie się w czwartek 1 sierpnia i potrwa do soboty 3 sierpnia 2019 roku. Mecze rozgrywane będą w TAURON Arenie Kraków, a stolica Małopolski już po raz piąty będzie miastem-gospodarzem najlepszego towarzyskiego turnieju siatkarskiego świata.

Obok biało-czerwonych w turnieju zagrają także Brazylijczycy, Serbowie oraz reprezentacja Finlandii. Dla większości uczestników będzie to generalny sprawdzian przed kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich. Tuż po zakończeniu Memoriału Polacy zagrają o przepustkę do  Tokio z Francją, Słowenią i Tunezją, a turniej będzie rozgrywany w Gdańsku. Oznacza to, że Memoriał będzie ostatnim sprawdzianem biało-czerwonych przed walką o igrzyska, która rusza już 9 sierpnia.

Dobór rywali Polaków byli konsultowany z selekcjonerem biało-czerwonych Vitalem Heynenem, podobnie zresztą jak termin rozgrywania najlepszego turnieju towarzyskiego świata. – Vital Heynen, trener drużyny naszych mistrzów świata poprosił dokładnie o ten termin i my oczywiście robimy wszystko, by wspierać naszą złotą drużynę – tłumaczy Cezary Mróz, wiceprezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera. – XVII Memoriał będzie miał wyjątkowe znaczenie dla naszych mistrzów świata, gdyż będzie próbą generalną przed kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich 2020 roku.

Informacje o biletach: https://fundacjawagnera.pl/bilety/

Oficjalnym i jedyny dystrybutorem wejściówek na to siatkarskie święto jest eventim.pl 

Informacja na temat rywali biało-czerwonych w XVII Memoriale Wagnera:

Brazylia – to trzykrotni mistrzowie olimpijscy (z Barcelony, Aten i Rio), drużyna która dotąd zagrała we wszystkich turniejach rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich (od 1964 roku!). To także druga reprezentacja w historii mundiali pod względem liczby zdobytych medali. Ich trzy złota i dwa srebra są niezwykle miłe także dla naszej kadry, bowiem w 2006 to właśnie tej kadrze ulegliśmy w wielkim finale w Japonii, a później w 2014 i 2018 roku pokonaliśmy Canarinhos i zostaliśmy mistrzami świata! Brazylijczycy to także najlepsza w historii drużyna Ligi Światowej, dziewięciokrotny zdobywca tego trofeum!

Serbia – to jedna z najlepszych europejskich reprezentacji ostatnich lat, mistrzowie olimpijscy z 2000 roku, dwukrotni mistrzowie Europy, medaliści mistrzostw świata, zdobywcy Ligi Światowej. W ostatnim, złotym mundialu dla Polski, zajęli 4. miejsce. – Zapraszam wszystkich na kolejny Memoriał Wagnera, moja reprezentacja też zagra w Krakowie. Przyjdźcie na mecze turniejowe i stwórzcie niesamowitą atmosferę – mówi Milan Katić, reprezentant Serbii, na co dzień reprezentujący barwy PGE Skry Bełchatów. Zresztą serbskich graczy mieliśmy w ostatnich latach w PlusLidze wielu, większość z nich doskonale potrafiła się wpisać w klimat naszych rozgrywek.

Finlandia – 19. ekipa w światowym rankingu FIVB. Ma za sobą kilka udanych turniejów, lecz do tej pory stawała na podium tylko w rozgrywkach Ligi Europejskiej (raz w mistrzostwach Europy zajęła czwartą lokatę). Finowie są znani z nieustępliwości, kilku z nich grało w drużynach PlusLigi. To z pewnością niezwykle waleczna drużyna, za którą przyjadą tłumy jej kapitalnych kibiców. Fińscy fani słyną z tego, że potrafią się niesamowicie bawić i z pewnością pomogą, by także na trybunach atmosfera w trakcie turnieju była mistrzowska.

Historia Memoriału Wagnera:

Pierwszy Memoriał odbył się w Olsztynie, w 2003 roku. Choć od śmierci Huberta Jerzego Wagnera minęło ledwie 527 dni, pierwszy Memoriał był przygotowany w najdrobniejszych szczegółach. Do Olsztyna przyjechały czołowe reprezentacje Europy: Polska, Hiszpania, Holandia i Niemcy. Nie brakowało sportowych zwrotów akcji i znakomitych wymian. Czarowali zwłaszcza mający wówczas jedną z najlepszych drużyn w swojej historii Holendrzy, a także Hiszpanie – ze znakomitym Rafaelem Pasqualem. Olsztyńska hala Urania wypełniała się po brzegi każdego dnia i tak miało być przez kolejne lata. Tuż po ceremonii zakończenia Jerzy Mróz zapewnił, że będzie to impreza cykliczna. Pierwszy historyczny memoriał wygrała  Holandia, przed Polską, Hiszpania i Niemcami.

I faktycznie impreza wpisała się na stałe do kalendarza największych siatkarskich świąt w naszym kraju. Memoriał wędrował po różnych ośrodkach, lecz od pewnego czasu gości na stałe w Krakowie – w tym roku będzie to już piąty raz, jak turniej rozgrywany jest w Krakowie – mieście gospodarzu turnieju.

Zeszłoroczny Memoriał pokazał, że nawet towarzyskie mecze mogą doprowadzić do wrzenia: tak siatkarzy, jak i trenerów, czy kibiców. Nie było zdecydowanego zwycięzcy, a losy ostatecznego układu tabeli ważyły się do ostatnich piłek decydującego o klasyfikacji końcowej turnieju starcia między Polską a Rosją. Ostatecznie skończyło się na zwycięstwie Polaków, którzy rozgrzali do czerwoności trybuny TAURON Areny Kraków. Wyprzedzili w klasyfikacji końcowej Francuzów, Rosjan i Kanadyjczyków. MVP XVI Memoriału wybrano atakującego reprezentacji Rosji, Maksyma Michajłowa.