Nie komponują, nie piszą piosenek, ale ich koncerty przyciągają publiczność na całym świecie. Są za to autorami przeróbek największych hitów, które na żywo prezentują tak, że trudno usiedzieć w miejscu. W efekcie ich koncerty przypominają wielkie rockowe widowiska. Prezentujemy mniej znane fakty 2Cellos – zespołu dwójki prześlicznych wiolonczelistów, którzy 19 maja wystąpią w TAURON Arenie Kraków.

  1. Duet tworzy dwójka Chorwatów: Luka Sulić i Stjepan Hauser. Za promowanie swojego kraju na świecie, zespół został odznaczony orderem przyznanym przez prezydenta Chorwacji.
  1. Zazwyczaj klasycznych wiolonczel używają podczas nagrań w studiu i do prezentacji klasycznego repertuaru, jak również zupełnie wyjątkowych projektów, jak na przykład koncert z udziałem orkiestry symfonicznej w chorwackiej Puli. Na elektrycznych grają zwykle w dużych halach, bo tego typu instrumenty są bardzo głośne, co daje większe możliwości. Przy czym preparują na nich dźwięki w taki sposób, że do złudzenia przypominają gitary elektryczne.
  1. Kochają muzykę filmową, co odzwierciedlili na wydanym w marcu ubiegłego roku albumie „Score” zawierającym soundtacki znanych światowych produkcji. Szczycą się tym, że kilka lat temu nagrywali w studiu Ennio Morricone w Rzymie.
  1. 2Cellos znani są przede wszystkim z aranżacji znanych utworów, ale na swoim koncie mają także wspólną kompozycję – „Celloverse”, którą często prezentują na koncertach. Mimo to twierdzą, że łatwiej jest komponować niż aranżować. Dwa lata temu stworzyli także melodię na napisy końcowe do filmu „Septembers of Shiraz” z udziałem Salmy Hayek i Adriana Brody. Póki co jednak skupiają się na coverach.
  1. Aranżacja „Thunderstruck” – wielkiego przeboju grupy AC/DC zajęła wiolonczelistom aż trzy miesiące. Zależało nam na czymś całkowicie nowym. Chcieliśmy, aby dobrze znany hit nabrał świeżości i zaskoczył wszystkich – przyznali Luka i Stjepan. Jak powiedzieli, tak zrobili: cover w wykonaniu 2Cellos dobija już do 115 mln wyświetleń na Youtube.
  1. Zapytani o zainteresowania bez wahania odpowiadają: Stjepan – uwodzenie kobiet. Luka – uprawianie sportów, zwłaszcza pływanie.
  1. Swoje oficjalne nagrania ubarwiają ciekawymi teledyskami. Pomysły na wideo wychodzą głównie od wiolonczelistów.
  1. Obaj są znakomitymi i dobrze wykształconymi muzykami klasycznymi, mającymi za sobą mnóstwo konkursów i przeglądów instrumentalnych na całym świecie. Biorąc w nich udział rywalizowali ze sobą, ale przyznają, że od początku poczuli do siebie coś w rodzaju muzycznej chemii. Przy czym ich charaktery są zupełnie różne. Gdybyśmy byli tacy sami – byłoby straszne – przyznaje Luka Sulic. Mówienie w ich przypadku, że są jak ogień i woda ma głęboki sens.
  1. Sami decydują o tym, co chcą grać i jaki przebój przearanżować na potrzeby dwóch wiolonczel. Reszta to ciężka praca. Zaczynając wspólne projekty byli mocno ukierunkowani na sukces. Jak mówią – „wyhodowali go” sobie. Przy tym zapewniają, że jest to praca zespołowa.
  1. Do Polski na samodzielne koncerty w Gdańsku i Krakowie 2Cellos przyjadą drugi raz. Na ich pierwszy występ w listopadzie ubiegłego roku w COS Torwar bilety wyprzedały się na pół roku wcześniej. Luka i Stjepan towarzyszyli w trasie Eltonowi Johnowi i dzięki temu 6 lat temu trafili także do Łodzi. Sam gwiazdor należy do wielbicieli duetu.

Warto wiedzieć

Zespół 2Cellos wystąpi w TAURON Arenie Kraków 19 maja 2018 r.

Informacje o biletach: www.bilety.imprezyprestige.com i eBilet oraz w salonach sieci Empik w całym kraju. Organizatorem wydarzeń jest agencja Prestige MJM.

Fot. materiały prasowe organizatora