FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
VIDEO GAMES MUSIC GALA

Przełom maja i czerwca 2018 r. zapowiada się w Krakowie filmowo i muzycznie, wszystko za sprawa 11 edycji Festiwalu Muzyki Filmowej. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 29 maja i potrwa do 5 czerwca. Przez trzy dni – 1, 2 i 3 czerwca będziemy go gościć w TAURON Arenie Kraków.

1 czerwca – Piękna i Bestia Live in Concert

2 czerwca – Video Games Music Gala

3 czerwca – Casino Royale Live in Concert

Video Games Music Gala

2 czerwca 2018 r.

godz. 19:00

Wręczenie nagród FMF Young Talent Award i FMF Ambassador Award

Goście specjalni:

Jesper Kyd, Austin Wintory, Elliot Goldenthal, Richard Jacques, Christopher Drake, Eímear Noone, Piotr Musiał, Marcin Przybyłowicz i Mikołaj Stroiński

Program:

Jesper Kyd – Assassin’s Creed 2 / Assassin’s Creed Brotherhood

Jesper Kyd – Hitman 2: Silent Assassin / Hitman: Blood Money

Austin Wintory – Journey

Austin Wintory – Assasin’s Creed Syndicate

Michael Giacchino – Medal of Honor

Dan Licht – Silent Hill Suite

Christopher Drake – Batman: Arkham Villains Suite

Christopher Drake – Batman: Arkham Origins Suite

Piotr Musiał, Marcin Przybyłowicz i Mikołaj Stroiński – The Witcher 3 Suite

Eímear Noone – World of Warcraft: Warlords of DraenorMalachAngel Messenger

Richard Jacques – Headhunter Concert Suite

Richard Jacques – James Bond 007: Blood Stone: Athens Harbour Chase

Elliot Goldenthal – Final Fantasy: The Spirits Within

Ania Karwan – głos solo

Chór Pro Musica Mundi

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Ludwig Wicki — dyrygent

Muzyka z gier coraz częściej przebija się do sal koncertowych. Po wielkim sukcesie koncertu z muzyką do gry Wiedźmin 3, główna gala FMF w TURON Arenie Kraków w 2018 zostanie poświęcona muzyce skomponowanej do największych tytułów growych ostatnich lat. Poprzez Video Games Music Gala zaprosimy naszą publiczność do nowej rzeczywistości. FMF Reality  to rzeczywistość festiwalowa, magiczny i bajkowy świat muzyki filmowej, to opowieść, która pochłania całkowicie i wzbudza niezapomniane emocje.

Historia pierwszego kompozytora zaproszonego do udziału w gali, ma w sobie coś z amerykańskiego snu. Na początku swojej drogi zawodowej nieznany szerszemu odbiorcy, Michael Giacchino skomponował muzykę do gry Medal of Honor. Nie spodziewał się, że fanem tej gry był światowego formatu reżyser J.J. Abrams, który właśnie pracował nad nowym serialem Zagubieni (Lost). Zachwycony muzyką w swojej ulubionej grze, J.J. Abrams skontaktował się z Giacchino i otworzył mu drzwi do świata wielkich produkcji hollywoodzkich. Owocem ich współpracy były m.in.:  Mission: Impossible III i Star Trek. Na gali usłyszymy suitę z muzyką do gry Medal of Honor, do której Michael Giacchino, nie bez powodu, ma spory sentyment.

Swoją obecnością zaszczyci nas w tym dniu duński kompozytor Jesper Kyd. Na koncercie usłyszymy jego najbardziej znane motywy z gier Hitman i Assasin’s Creed. Nie tylko graczy ucieszy również obecność Austina Wintory’ego. Gra Journey to nietypowa produkcja, w której nie używa się słów, a środkiem komunikacji staje się wyłącznie muzyka. Ścieżka dźwiękowa Wintory’ego została nominowana do Grammy i w specjalnej wersji zaaranżowanej na potrzeby naszego koncertu zostanie zaprezentowana krakowskiej publiczności.

Na Gali pojawi się także Christopher Drake, a wraz z nim kolejny superbohater – Batman. Publiczność koncertu może więc oczekiwać brawurowej muzyki, która zostanie przygotowana specjalnie na ten wieczór z gier Batman: Arkham Origins oraz Injustice I & II.

Wsłuchując się w najnowsze dzieła nie zapominamy o twórcach, którzy gościli kiedyś na FMF, a których nie ma już z nami. Pamięci Daniela Lichta będzie poświęcona suita z gry Silent Hill: Downpour.

Fanów nie tylko gier video ucieszy fakt, że specjalnie na ten koncert suitę napisze zaprzyjaźniony z Krakowem zdobywca Oskara, kompozytor Elliot Goldenthal, którego utwór Grand Gothic Suite napisany kilka lat temu dla FMF, po raz pierwszy w historii festiwalu wywołał owacje na stojąco w trakcie koncertu w hali ocynowni.  Final Fantasy to japońska saga, w której kolejne gry i filmy uzupełniają się fabularnie. Kompozycja , którą zaprezentuje Goldenthal jest inspirowana ścieżką dźwiękową jego autorstwa z filmu Final Fantasy: Wojna dusz.

Podczas Video Games Music Gala usłyszymy również suitę z Wiedźmina 3. Specjalna wersja suity została premierowo wykonana podczas Festiwalu FIMUCITÉ na Teneryfie. Gościem tego wydarzenia był Marcin Przybyłowicz, kompozytor i  dyrektor muzyczny CD PROJEKT RED. Po gorącym przyjęciu na Teneryfie, będziemy mogli usłyszeć ten niezwykły utwór w TAURON Arenie Kraków podczas kolejnej edycji FMF. Partie solowe wykona znana już festiwalowej publiczności Ania Karwan, a wśród wielu znakomitych gości na gali pojawią się również kompozytorzy suity: Piotr Musiał, Marcin Przybyłowicz i Mikołaj Stroiński. Podczas gali zostanie również wręczona nagroda Ambasador FMF 2018, która w tym roku trafi do studia CD PROJEKT RED.

Efekty połączenia świata filmu i gier usłyszymy na scenie TAURON Areny Kraków w wykonaniu solistów, Chóru Pro Musica Mundi oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą niezastąpionego Ludwiga Wickiego.

Warto wiedzieć

Video Games Music Gala odbędzie się w TAURON Arenie Kraków 2 czerwca 2018 r. o godz. 19:00.

Informacje o biletach: www.fmf.fm.

Pełen program 11. Festiwalu Muzyki Filmowej jest dostępny na stronie www.fmf.fm.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.