FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
VIDEO GAMES MUSIC GALA

2 czerwca 2018 r.

godz. 19:00

Bilety w sprzedaży od 4 grudnia 2017 r. o godz. 14:00.

Wręczenie nagród FMF Young Talent Award i FMF Ambassador Award

Goście specjalni: Jesper Kyd, Chris Drake , Austin Wintory, Elliot Goldenthal

Program:

Jesper Kyd – Assassin’s Creed 2 / Assassin’s Creed Brotherhood / Assassin’s Creed Revelations/  Hitman 2: Silent Assassin / Hitman: Blood Money
Austin Wintory – JourneyAssasin’s Creed Syndicate
Michael Giacchino – Medal of Honor
Dan Licht – Silent Hill
Chris Drake – Batman ArkhamInjustice I & II
Elliot Goldenthal – Final Fantasy

Chór Pro Musica Mundi

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Ludwig Wicki — dyrygent

Muzyka z gier coraz częściej przebija się do sal koncertowych. Po wielkim sukcesie koncertu z muzyką do gry Wiedźmin 3, główna gala FMF w Tauron Arenie w 2018 zostanie poświęcona muzyce skomponowanej do największych tytułów growych ostatnich lat. Poprzez Video Games Music Gala zaprosimy naszą publiczność do nowej rzeczywistości. FMF Reality  to rzeczywistość festiwalowa, magiczny i bajkowy świat muzyki filmowej, to opowieść, która pochłania całkowicie i wzbudza niezapomniane emocje.

Historia pierwszego kompozytora zaproszonego do udziału w gali, ma w sobie coś z amerykańskiego snu. Na początku swojej drogi zawodowej nieznany szerszemu odbiorcy, Michael Giacchino skomponował muzykę do gry Medal of Honor. Nie spodziewał się, że fanem tej gry był światowego formatu reżyser J.J. Abrams, który właśnie pracował nad nowym serialem Zagubieni (Lost). Zachwycony muzyką w swojej ulubionej grze, J.J. Abrams skontaktował się z Giacchino i otworzył mu drzwi do świata wielkich produkcji hollywoodzkich. Owocem ich współpracy były m.in.:  Mission: Impossible III i Star Trek. Na gali usłyszymy suitę z muzyką do gry Medal of Honor, do której Michael Giacchino, nie bez powodu, ma spory sentyment.

Swoją obecnością zaszczyci nas w tym dniu duński kompozytor Jesper Kyd. Na koncercie usłyszymy jego najbardziej znane motywy z gier Hitman i Assasin’s Creed. Nie tylko graczy ucieszy również obecność Austina Wintory’ego. Gra Journey to nietypowa produkcja, w której nie używa się słów, a środkiem komunikacji staje się wyłącznie muzyka. Ścieżka dźwiękowa Wintory’ego została nagrodzona Grammy i w specjalnej wersji zaaranżowanej na potrzeby naszego koncertu zostanie zaprezentowana krakowskiej publiczności.

Na Gali pojawi się także Chris Drake, a wraz z nim kolejny superbohater – Batman. Publiczność koncertu może więc oczekiwać brawurowej muzyki, która zostanie przygotowana specjalnie na ten wieczór z gier Batman Arkham oraz Injustice I & II.

Wsłuchując się w najnowsze dzieła nie zapominamy o twórcach, którzy gościli kiedyś na FMF, a których nie ma już z nami. Pamięci Daniela Lichta będzie poświęcona suita z gry Silent Hill: Downpour.

Fanów nie tylko gier video ucieszy fakt, że specjalnie na ten koncert suitę napisze zaprzyjaźniony z Krakowem zdobywca Oskara, kompozytor Elliot Goldenthal, którego utwór Grand Gothic Suite napisany kilka lat temu dla FMF, po raz pierwszy w historii festiwalu wywołał owacje na stojąco w trakcie koncertu w hali ocynowni.  Final Fantasy to japońska saga, w której kolejne gry i filmy uzupełniają się fabularnie. Kompozycja , którą zaprezentuje Goldenthal jest inspirowana ścieżką dźwiękową jego autorstwa z filmu Final Fantasy: Wojna dusz.

Efekty połączenia świata filmu i gier usłyszymy na scenie Tauron Areny Kraków w wykonaniu solistów, Chóru Pro Musica Mundi oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą niezastąpionego Ludwiga Wickiego.

Warto wiedzieć

Pełen program 11. Festiwalu Muzyki Filmowej jest dostępny na stronie www.fmf.fm.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 4 grudnia 2017 roku (poniedziałek)  o godz. 14:00.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.