Titanic – Live in Concert

21 maja (niedziela)

godz. 18:00

Sinfonietta Cracovia

Ludwig Wicki — dyrygent

Na finał jubileuszowej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie (niedziela, 21 maja) zaplanowano spektakularne wydarzenie: symultaniczny pokaz superprodukcji Jamesa Camerona „Titanic” z oscarową muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo. Filmowa opowieść o jednej z największych katastrof minionego stulecia to jedna z zaledwie trzech produkcji w historii światowego kina, które zdobyły aż jedenaście statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej.

„Wybór tego ważnego w historii hollywoodzkiego kina tytułu to także hołd dla jednego z największych kompozytorów muzyki filmowej, zmarłego tragicznie w katastrofie lotniczej w czerwcu 2015 roku – Jamesa Hornera. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów filmowych ostatnich 30 lat, napisał muzykę do ponad stu filmów i zdobył dwa Oscary. Horner od dawna chciał odwiedzić Polskę i miał być gościem tegorocznej edycji FMF, ale przedwczesna śmierć zniweczyła te plany. Symbolicznie nawiązujemy do tego marzenia i prezentujemy muzykę, która przyniosła mu największą sławę,” – opowiada o kulisach wyboru „Titanica” na finał FMF Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Horner oprawił film Camerona muzyką o późnoromantycznym zabarwieniu, wzbogacając ją – na życzenie reżysera – elektronicznie generowanymi brzmieniami i ludowym instrumentarium (m.in. dudy, harmonijka ustna, akordeon), charakterystycznym dla ludów celtyckich (dzisiejszych Szkotów, Walijczyków, Irlandczyków, Bretończyków). Za orkiestrację odpowiadał sam Don Davis, znany publiczności FMF z muzyki do trylogii „Matrix”.

W TAURON Arenie Kraków „Titanic” zabrzmi w pełnej wersji symfonicznej – Sinfoniettę Cracovię poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Festiwalowa prezentacja superprodukcji Camerona zbiegnie się z 20. rocznicą premiery filmu.

Warto wiedzieć

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 17 maja i potrwa do 23 maja. Przez dwa dni – 20 i 21 maja FMF będzie gościł w TAURON Arenie Kraków.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

UWAGA: Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od poniedziałku (23 stycznia) od godz. 12:00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (za wyjątkiem InfoKraków w Balicach). Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 21 zł do 100 zł, a karnety od 60 zł do 340 zł.

Więcej informacji na www.fmf.fm oraz TUTAJ

#ilovefmf

#allisfilmmusic