WIELKA LEKCJA EKOLOGII

Ekologia? To proste! Przekonaj się sam!

8 października 2018 r. (poniedziałek)

godz. 10:00

Wstęp wolny!

Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy oraz inne pojazdy wykorzystywane przez miejskie spółki komunalne? – Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć podczas Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków.

– Zazwyczaj nie uświadamiamy sobie jak wiele osób każdego dnia pracuje po to, aby w naszym mieście były czyste ulice, by w naszych kranach była czysta woda i aby nasze kaloryfery były ciepłe przez całą zimę – wylicza Małgorzata Marcińska, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. – Postanowiliśmy zorganizować wydarzenie, podczas którego miejskie spółki i jednostki oraz zaproszone przez nas firmy i stowarzyszenia pokażą jak wiele robią, aby podnieść jakość życia krakowian, w szczególności, jakie działania podejmują w celu poprawy jakości powietrza w mieście. To co przez cały rok wspólnie pokazujemy uczniom szkół podstawowych, w ramach programu Akademia Młodego Krakowianina, teraz chcemy zaprezentować wszystkim mieszkańcom miasta – dodaje.

Prezentacje, wykłady i warsztaty

Wielka Lekcja Ekologii odbędzie się w TAURON Arenie Kraków w poniedziałek, 8 października 2018 r.. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek: dzieci i młodzież z krakowskich szkół, dorosłych oraz seniorów.

W TAURON Arenie Kraków będzie można zobaczyć m.in. ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy oraz elektryczny autobus z taboru krakowskiego MPK. W programie będą również warsztaty i gry dla dzieci i dorosłych dotyczące segregacji śmieci, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz dlaczego warto zastąpić węgiel ciepłem sieciowym? W arenie stanie mobilne laboratorium „POLoNes”, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście będą mogli wziąć udział w prelekcjach i dyskusjach prowadzonych przez specjalistów m.in. z Politechniki Krakowskiej, Urzędu Miasta Krakowa, Ogrodu Botanicznego UJ i Zarządu Zieleni Miejskiej, dotyczących tego jak dbać o zieleń oraz jakie działania są prowadzone w Krakowie w kierunku poprawy jakości powietrza. Dowiedzą się też na czym polega idea farm wertykalnych, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog.

W programie wydarzenia będzie zwiedzanie TAURON Arenę Kraków, a także Ekospalarnii Kraków i Lamusowni – dojazd z areny zapewni MPK. Na zwiedzania obowiązywać będą wcześniejsze zapisy.

Warto wiedzieć

Organizatorem Wielkiej Lekcji Ekologii jest Agencja Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków, która do współpracy zaprosiła: Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Zarząd Zieleni Miejskiej, Wydział do Spraw Jakości Powietrza UMK, Wydział Kształtowania Środowiska UMK, Straż Miejską Miasta Krakowa.

Partnerami wydarzenia są: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Fundacja Recal, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urbanika Farms, Mydlarnia u Franciszka, „Extend Vision – nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości”.

Szczegółowy program wkrótce na www.tauronarenakrakow.pl.