19 MARCA ŚWIĘTO PATRONA KRAKOWA – ŚW. JÓZEFA

17 marca 2019

TAURON ARENA KRAKÓW ZAŚWIECI SIĘ W BARWACH MIASTA

We wtorek, 19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń: władze miasta wraz z uczniami krakowskich szkół im. Józefa Dietla złożą kwiaty pod pomnikiem swojego patrona na placu Wszystkich Świętych, w bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Krakowa oraz zostaną wręczone Medale św. Józefa.

Miejskie tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. TAURON Arena Kraków, Kładka Bernatka praz estakada Lipska-Wielicka będą po zmroku podświetlone na biało-niebiesko. Biało-niebieskie flagi pojawią się również w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie. Wezmą w nich udział: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla, młodzież z Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla oraz studenci Małopolskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Dietla.

O godz. 12.20 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych wręczone zostaną Medale św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych.

O godz. 18.30 w bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, celebrowana przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z udziałem władz miasta i radnych, przedstawicieli Bractwa Kurkowego i mieszkańców Krakowa.

Pełen program obchodów jest dostępny na stronie www.krakow.pl.

***

W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa św. Józefa, wierząc, że pomoże miastu podnieść się z upadku. Był to czas wyjątkowo trudny w historii naszego miasta. Kraków był zniszczony po najazdach obcych wojsk, a także wyludniony z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Krakowa św. Józefowi. Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków św. Józefowi, był niegdyś przedmiotem kultu wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie znajduje się w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).

Józef Dietl, imiennik świętego, urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 prezydentem Krakowa.