19 marca Święto patrona Krakowa – świętego Józefa

18 marca 2022

W sobotę, 19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się uroczystości upamiętniające patrona Krakowa.

Miejskie tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach.

Biało-niebieskie flagi pojawią się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych.

W ramach obchodów Święta Patrona Miasta św. Józefa, w sobotę 19 marca o godz. 18.30 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Miasta Partnerskiego Lwowa, Miasta Bliźniaczego Kijowa oraz Narodu Ukraińskiego.

Z kolei w piątek, 18 marca pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie zostaną złożone kwiaty. W wydarzeniu wezmą udział władze miasta wraz z uczniami krakowskiej szkoły im. Józefa Dietla.

W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, iż pomoże miastu podnieść się z upadku po najazdach obcych wojsk oraz wyludnieniu z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Miasta Krakowa świętemu Józefowi. Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele Karmelitów Bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w Kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).

Józef Dietl, imiennik Świętego urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 – prezydentem Krakowa.