„Arena 2023”, czyli ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej w TAURON Arenie Kraków

29 marca 2023

29 marca 2023 r. w TAURON Arenie Kraków odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z udziałem blisko 100 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia zostały przygotowane w formie praktycznej, gdzie role pozorantów odgrywało 150 uczniów i studentów z zespołów szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych.

W ćwiczeniach udział wzięły trzy specjalistyczne grupy ratownicze z terenu małopolski:

– Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Kraków 6”,

– Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Kraków 3”,

– Grupa Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1”,

a także:

– Komendy Miejskiej Policji,

– Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie,

– Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie,

– Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie,

– Przedstawiciele Szpitali im. S. Żeromskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,

– Przedstawiciele i zarząd Areny Kraków S.A.

W trakcie ćwiczeń odbyło się również posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Krakowa, gdzie omówiono scenariusz ćwiczeń wraz z możliwościami wzajemnego wsparcia instytucji współdziałających reprezentowanych przez członków zespołu.

Epizody ćwiczebne obejmowały tematykę ratownictwa wysokościowego, udzielania pomocy medycznej podczas zdarzeń masowych, dekontaminację masową oraz identyfikację i rozpoznanie nieznanych substancji. Przeprowadzone ćwiczenia z dużym rozmachem stanowiły doskonałe przygotowanie przed zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi na terenie Krakowa, ułożone w kompletną całość począwszy od ogłoszenia zagrożenia, podjęcia decyzji o ewakuacji obiektu, współpracy ze służbami współdziałającymi i organizatorem wydarzenia, podjęcia pierwszych działań ratowniczych i ewakuacyjnych, organizację dekontaminacji masowej, aż po przekazanie do Zespołów Ratownictwa Medycznego i przyjęcia do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.