EDYTA GÓRNIAK ZAŚPIEWA NA 9. FMF

7 maja 2016

„Gala Muzyki Filmowej: Animacje”

28 maja 2016 r.

Jedna z najjaśniej świecących gwiazd polskiej sceny muzycznej, właścicielka jednego z najpiękniejszych głosów w Polsce, perfekcjonistka w każdym calu – Edyta Górniak – zaśpiewa topowy utwór „Kolorowy wiatr” z kultowej animacji „Pocahontas”. Diwa, której skala głosu wyliczona jest na trzy oktawy wystąpi podczas koncertu „Gala Muzyki Filmowej: Animacje” 28 maja o godz. 17:00 w TAURON Arenie Kraków.

Piękną opowieść o miłości młodej Indianki i angielskiego żołnierza, który przybył do Nowego Świata z wyprawą kolonizatorów w reż. Erica Goldberga i Mike’a Gabriela, pokochał cały świat. Utwór z nagrodzonej ośmioma prestiżowymi laurami animacji: dwa Oscary, Grammy, Złoty Glob oraz cztery statuetki Annie, usłyszymy premierowo w Krakowie już w maju. Muzyczny przebój, którego słowa doskonale znają fani animacji wykona niekwestionowana gwiazda polskiej estrady, gość specjalny 9. FMF – Edyta Górniak.

Polska premiera animacji „Pocahontas” Studia Walt Disney Pictures miała miejsce 17 listopada 1995 roku. Posłuchajcie utworu „Kolorowy wiatr” w wykonaniu Edyty Górniak.

Arcydzieła animowanego kina

Podczas „Gali Muzyki Filmowej: Animacje” w ramach 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zaprezentujemy ścieżki dźwiękowe ze światowych arcydzieł animowanego kina, takich jak: „Shrek”, „Uciekające kurczaki”, „Mrówka Z.”, „Jak wytresować smoka”, „Epoka lodowcowa 2: Odwilż”, „Sindbad: Legenda siedmiu mórz” czy „Artur ratuje Gwiazdkę”. Muzyczne przeboje zabrzmią w TAURON Arenie Kraków w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Polskiego Radia; muzyków poprowadzi niemiecki dyrygent Frank Strobel – legenda batuty, artysta związany z filmem od wczesnego dzieciństwa, rekonstruktor oryginalnej partytury Gottfrieda Huppertza do słynnego „Metropolis” Fritza Langa. Wśród publiczności zasiądą giganci muzyki do amerykańskich animacji: brazylijski kompozytor Heitor Pereira, John Powell i Harry Gregson-Williams.

Warto wiedzieć

Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl, w salonach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całej Polski, oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków. Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł. Więcej informacji na www.fmf.fm.

Organizatorami 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

***

Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 r. w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Zawodowo była związana z muzycznym Studiem Buffo w Warszawie, gdzie łącznie zagrała 700 spektakli, z czego kilkadziesiąt na Broadwayu. Zadebiutowała w 1989 r. w programie Zbigniewa Górnego „Śpiewać każdy może”, a kilka miesięcy później wystąpiła na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyła wyróżnienie za piosenkęZły chłopak” pochodzącą z repertuaru Lory Szafran.

Po pierwszych trzech dniach od premiery, pierwszy studyjny album Edyty Górniak „Dotyk” sprzedano w ilości 100 000 egzemplarzy, co zaowocowało wówczas Złotą Płytą. Fani kochają artystkę za jej szczerość, uczciwość, dobroć, czułość i wyjątkową dbałość o słuchaczy. W 1994 r., Edyta Górniak, jako pierwsza polska artystka wystąpiła w Konkursie Piosenki Eurowizji. Za rewelacyjne wykonanie piosenki „To nie ja” otrzymała II miejsce. W 2007 r. ukazała się długo oczekiwana przez fanów płyta. Album zatytułowany został „E•K•G”. Promowała go piosenka „List”, która jest polską wersją przeboju „I Surrender” nagranego w 2002 r. przez Céline Dion. W prezencie walentynkowym, w lutym 2008 r. Edyta podarowała fanom kolejny singiel z płyty – piosenkę „Dziękuję Ci”. Na tym krążku Edyta po raz pierwszy ujawniła swój talent autorski.

Rok później ukazał się świąteczny album „Zakochaj się na Święta w kolędach”, zaś w 2012 r. długo zapowiadana płyta „My”. Artystka piętnastokrotnie otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Dwukrotnie została laureatką tejże nagrody. W 1994 r. otrzymała Wiktora. Zdobyła też statuetkę Eska Music Award oraz nagrodę międzynarodową przyznaną przez Hiszpanów za „Najlepszy głos Europy”. Była też czterokrotnie nominowana do nagród „Viva! Najpiękniejsi” i „VIVA Comet Awards”, w tej drugiej raz wygrywając. Otrzymała również nominacje do „Superjedynek” i „Telekamer”. W 2010 r. uhonorowano ją Bursztynowym Słowikiem, a w 2015 Złotą Karolinką i Platynową Telekamerą. Singiel „Your High” przez siedem tygodni plasował się na pierwszych miejscach ogólnopolskich list przebojów.

Ostatnie przeboje artystki to „Glow on”, „Oczyszczenie” oraz „Grateful”. W minionym roku Edyta Górniak świętowała swoje 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ruszyła w wielką trasę koncertową „Love 2 Love” po największych halach widowiskowych w Polsce. Górniak jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Wokalistka zasiadała aż trzykrotnie w jury programu muzycznego „The Voice of Poland”.