13 czerwca godz. 09:00

Gomar Koszykarska Liga Szkolna – Finał 2026

Arena Główna

Wielki Finał z wielkim uśmiechem. Koszykarska Liga Szkolna czeka na święto.

13-14 czerwca 2026 (sobota, niedziela)

TAURON Arena Kraków

Rywalizacja drużyn od lat zyskuje duże uznanie. Przez cały rok szkolny zespoły ze szkół podstawowych rywalizują między sobą w ramach turniejów. Skala robi wrażenie. W samym Krakowie bierze udział 100 drużyn, a ponadto Gomar Koszykarska Liga Szkolna dotarła już do Bochni, Tarnowa, Krzeszowic, Zabierzowa, Olkusza i wielkopolskiego Pleszewa. Wszyscy wystąpią w czerwcu w jednej z największej hal widowiskowo-sportowych w Europie, czyli Tauron Arenie Kraków.

-  Dla dzieci jest to ogromne przeżycie. Samo wejście na główna płytę Areny. Wszyscy, którzy tam przyjdą wiedzą, że są właśnie po to aby przekazywać pasję dzieciakom. To w przyszłości może przynieść koszykówce  nowych zawodników, trenerów, sędziów, a co najważniejsze zdrowe pokolenie - mówi Grzegorz Radwan, były reprezentant Polski w koszykówce i pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Koszykarskie szaleństwo potrwa dwa dni. Na specjalnie przygotowanych boiskach rywalizować będą zespoły dziewczynek i chłopców. Wszystkie w dostosowanych warunkach pod względem umiejętności oraz wieku, dzięki czemu gra ma przynieść radość. Podkreślić należy, że całoroczny udział jest bezpłatny, a wielką inicjatywę wykazują nauczyciele i trenerzy, którzy biorą udział w turniejach. - I są kolejne zgłoszenia! Wiele szkół chce do nas dołączać, co pokazuje trafność przedsięwzięcia. Nie byłoby oczywiście ono możliwe bez wsparcia firmy Witwicka Ubezpieczenia. Właściciele - Małgorzata i Marek Witwiccy wspierają nas w każdym calu, a każdy z zespołów uczestniczących otrzymuje unikatowy dla siebie komplet strojów do gry w koszykówkę.

Wielki wkład w organizację finału mają Gmina Miejska Kraków która jest Partnrem Głównym wydarzenia. To oni umożliwiają nam występ w tak znaczącym obiekcie - wyjaśnia Grzegorz Radwan.

Organizatorzy pomyśleli o dodatkowych inicjatywach aktywizujących społeczeństwo. Na zewnątrz Tauron Areny rozgrywane będą mecze w formule koszykówki 3x3 z udziałem m in. rodziców, młodzieży ze szkół średnich, a także koszykarzy poruszających się na wózkach występujących na co dzień w 1 Lidze swoich rozgrywek, którzy oprócz tego wcielą się w rolę sędziów meczów GOMAR Koszykarskiej Ligi Szkolnej podczas Wielkiego Finału. - Łączymy ludzi i pokazujemy, że sport wraz z aktywnością fizyczną to coś więcej niż sam wysiłek. Spędzamy wspólnie czas, rozmawiamy i przede wszystkim mamy pasję - mówi bez żadnych wątpliwości Radwan.

2,5 tysiąca uczestników to kolejny frekwencyjny rekord. Każdego roku ta liczba zwiększa się, co świadczy o rozwoju. Czy są granice, albo też możliwości, by zaistnieć na ogólnopolskiej mapie sportowej? - Wszystko zależy od wsparcia. Pomysł i chęci mamy. Wiemy, jak to robić i jakie korzyści płyną z uczestnictwa w projekcie Koszykarska Liga Szkolna, jednak chcemy robić to profesjonalnie. Jesteśmy otwarci na każde wyzwanie - podkreśla Radwan.

We wszystkich dotychczasowych edycjach wydarzenia udział wzięło już 10 tysięcy młodych pasjonatów koszykówki, co czyni Koszykarską Ligę Szkolną rekordowym przedsięwzięciem dla dzieci i młodzieży w zakresie koszykówki w Polsce.