To Kraków Tworzy Metamorfozy feat. Smolik

Przemiana, kreacja, rozszerzenie kontekstów, nadanie nowych sensów – METAMORFOZY. W muzyce, w obrazach, w emocjach, w Krakowie – w Tobie. TO KRAKÓW TWORZY METAMORFOZY feat. SMOLIK – daj się zaprosić na wydarzenie, które zmienia znaczenie słowa: koncert.

Koncert

10 listopada 2025 roku,  TAURON Arena Kraków stanie się przestrzenią metamorfoz. Muzyczny i wizualny spektakl przygotują Andrzej Smolik – dyrektor artystyczny i Adam Nyk – twórca kreatywny.

Zainicjowany proces twórczy już trwa i ewoluuje. Dołączają do niego zaproszeni do współpracy artyści polskiej sceny muzycznej. Zdradzamy pierwsze nazwiska: Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Natalia Przybysz, Mela Koteluk, Grzegorz Turnau, Kasia Kurzawska, Kev Fox, Dawid Tyszkowski, Wiktor Waligóra i Atom String Quartet. Kolejne będziemy ogłaszać w trybie festiwalowym.

Krzysztof Zalewski

Laureat trzech Fryderyków 2025 – najważniejszych nagród muzycznych! We wrześniu 2024 ukazał się obsypany nagrodami album artysty „ZGŁOWY” bezkompromisowy i bardzo osobisty w przekazie. Piosenkarz, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i aktor.

W marcu 2025 artysta zagrał w 8 „klubowych” koncertów w ramach trasy Z GŁOWY NIE MOŻNA WYJŚĆ. Debiutancką płytę – rockową, ostrą, surową – wydał zaraz po wygranej „Idola” w 2004. Współpracował z Katarzyną Nosowską i zespołem Hey, grał w Muchach i Japoto, występował z Brodką, a nawet zagrał w filmie.

Rok 2016 to nowa odsłona – płyta „Złoto” – najbardziej osobista, a zarazem najbardziej przystępna i przebojowa płyta Zalewskiego. Płyta ta otworzyła mu drogę do udziału w najciekawszych projektach dziejących się na polskim rynku muzycznym – jak np. Męskie Granie. To dla tego projektu Zalewski napisał utwór „Początek”, który w bardzo szybkim tempie osiągnął ponad 100 milionów wyświetleń.

Katarzyna Nosowska

Wokalistka, autorka tekstów, pisarka – wyrazista osobowość i artystka o mocno ugruntowanej pozycji na polskiej scenie. Zawsze gra na własnych zasadach: tworząc muzykę, pisząc książki, kreując swoją obecność w mediach społecznościowych. Lata sukcesów w zespole Hey i z solowymi muzycznymi projektami nie osłabiły jej apetytu na „nowe”. To kobieta – metamorfoza odważnie sięgająca po różne twórcze formy. Ma na koncie m.in. 9 albumów studyjnych, 69 singli, 60 teledysków, 3 bestsellerowe książki.

Ostatnie lata to bezkompromisowy, mocny, a momentami wręcz brutalny album „Basta” (2018), zdecydowanie bardziej melodyjna, rozliczająca się ze współczesnym światem „Degrengolada” (2023) oraz pełen emocji zbiór utworów „Kasia i Błażej” (2024) będący owocem muzycznej przyjaźni z
Błażejem Królem.

Piotr Rogucki

Aktor, wokalista, tekściarz i frontman zespołu rockowego Coma. Współzałożyciel tandemu KARAŚ/ROGUCKI. Zagrał ostatnio w głośnych produkcjach filmowych „Wielka woda” i serialu „Minuta ciszy”. Studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W 2001 zdobył II nagrodę na 37. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jest laureatem nagrody im. G. Ciechowskiego. Razem z zespołem Coma otrzymał w 2007 nagrodę Złotego Bączka na Przystanku Woodstock. Coma ma na swoim koncie trzy Fryderyki za najlepsze albumy rockowe w latach: 2004, 2006, 2008. Piotr Rogucki jest także laureatem Fryderyka w kategorii wokalista roku 2008.

Z zespołem Coma wydał kilka płyt: „Pierwsze wyjście z mroku”, „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków”, „Hipertrofia” oraz „Live”, „Excess”, „Symfonicznie”.

Natalia Przybysz

Piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jeden z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych kobiecych głosów na polskiej scenie muzycznej. Zadebiutowała w 2001 roku, współtworząc z siostrą Pauliną Przybysz zespół Sistars, który zdobył ogromną popularność i uznanie dzięki unikalnemu połączeniu R&B, soulu i polskiego popu. Po rozpadzie Sistars, Natalia rozpoczęła karierę solową. W 2014 roku ukazał się jej kultowy album “Prąd”, który przyniósł ogromny sukces artystyczny i komercyjny oraz zdobył 4 nagrody Fryderyki, w tym dwie w kategorii Płyta Roku – Pop.

W 2019 roku Natalia zaprezentowała album “Jak malować ogień”, który stał się jednym z najbardziej docenianych wydawnictw w jej solowej karierze. W 2022 roku wydała także wyjątkowy projekt “Zaczynam się od miłości”, który powstał na podstawie tekstów Kory. Album ten stanowił hołd dla jednej z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki, a przy okazji pokazał, jak ogromny wpływ na twórczość Przybysz miała artystka Maanamu.

W 2023 roku Natalia Przybysz nagrała album “Tam”, będący opowieścią o wyjątkowych podróżach – dalekich i tych w głąb siebie. To symbol fascynacji podróżami oraz wielką wodą, które u artystki zrodziły się po przepłynięciu Oceanu Atlantyckiego.

Grzegorz Turnau

Kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się w Krakowie. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na  XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.

Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu.

Mela Koteluk

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach: Debiut roku, Artystka roku, Album roku – pop alternatywny oraz wielu prestiżowych nagród.

Popularność zyskała za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się w 2012 r. Pozycję wokalistki ugruntowała druga płyta „Migracje” (2014), pokryta podwójną platyną. W 2018 r. ukazała „Migawka” (status złotej płyty), a w 2020 roku we współpracy z zespołem Kwadrofonik powstał album „Astronomia poety. Baczyński”, nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka. Najnowsza płyta artystki to „Harmonia”, którą rozpoczyna nowy etap swojej kariery. Z albumu pochodzą single: „Harmonia”, „Himalaje” i duet z Ralphem Kamińskim „Zobaczyć Ciebie”.

Kasia Kurzawska

Wokalistka o unikalnej barwie głosu i niezwykłej wrażliwości, poruszająca się w muzyce r&b, soul i funk. Występowała z zespołem Sofa, z którym nagrała trzy płyty: Many Stylez, Doremifasofa, Hardkor i disko.

Wydała kilka autorskich singli: Moja droga, Czerń, Ja oraz Dom. Od wielu lat współpracuje z Andrzejem Smolikiem – bierze udział w nagraniach, projektach, koncertach i festiwalach.

Najnowszą odsłonę tej współpracy zobaczymy 10 listopada 2025 w projekcie TO KRAKÓW TWORZY METAMORFOZY feat. SMOLIK.

 

 

 

 

 

Kev Fox

Urodził się w Wielkiej Brytanii. Wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. W Polsce mieszka od 2010 r.

W 2015 r. wydał  z producentem, kompozytorem i multiinstrumentalistą Andrzejem Smolikiem płytę „SMOLIK//KEV FOX”. Rok później wspólnie zdobyli Fryderyka w kategorii Album roku – elektronika i alternatywa.

W 2023 nagrali kolejną płytę „Belly of the Whale”.

 

 

Dawid Tyszkowski

Wrażliwy artysta młodego pokolenia, uznawany za objawienie sceny alternatywnego popu i jeden z największych debiutów ostatnich lat. Wokalista, kompozytor i autor tekstów, z muzyką związany od dziecka.

W 2022 roku wydał debiutancką epkę „Nadal nie śpię”, którą promowała solowa trasa koncertowa. Pierwszy singiel „Koszulka” przebił barierę 10 mln odtworzeń w serwisie Spotify i pokrył się złotem. W kolejnym roku wydał debiutancką płytę „Mój kot zaginął i już raczej nie wróci”.

Na swoim koncie ma wyjątkowe duety − ze Skubasem „Co i tak nadejdzie” oraz z Julią Wieniawą i Kubą Karasiem „Nie całuj”. Wystąpił jako gość na trasach Organka i Artura Rojka. Współpracował także z Miuoshem, Sarsą oraz Igorem Herbutem. W lutym wydał drugi album „Mam szczęście” z utworami będącymi zaproszeniem do świata pełnego prawdziwych, głębokich emocji.”

Atom String Quartet

Jeden z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie. Łączy możliwość klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją, inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W swojej praktyce wykonawczej nieustannie przeciera nowe szlaki poszukując własnych rozwiązań brzmieniowych i formalnych, które wymykają się jakimkolwiek schematom.

Atom String Quartet powstał w 2010 roku w Warszawie i tworzą go: skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.

Kwartet nagrał pięć autorskich albumów, wśród nich: wyróżnioną nagrodą „Fryderyk” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku – “Fade In” (2011), “Places” (2012) za którą otrzymał „Fryderyka” w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa oraz “AtomSPHERE” (2015), która była nominowana do „Fryderyka” 2016 w kategorii Album roku muzyka jazzowa.

Wiktor Waligóra

Piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Młody wokalista z Krakowa, w 2023 roku wydał swój pierwszy singel „Przypomnieć nas”. Był odkryciem Męskiego Grania i Wodecki Twist Festival.

Jego utwory “Podróż w czasie”, “Na głęboką wodę” i “Zagrajmy” podbiły radiowe playlisty.  Laureat Fryderyka 2025 za fonograficzny debiut roku.

Wiktor Waligóra zaczynał od nagrywania coverów znanych utworów, które publikował na swoim kanale na YouTubie. Współpracował z Natalią Przybysz i Dawidem Tyszkowskim.

W 2024 roku wystąpił w pierwszej edycji METAMORFOZ, którego osią były utwory Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Kory Jackowskiej i Andrzeja Zauchy.

 

 

 

 

 

Andrzej Smolik

− Metamorfoza to bardzo pojemne pojęcie, właściwie dzieje się cały czas i wszędzie. Jesteśmy na etapie koncepcyjnym i nasze „Metamorfozy” nastąpią w trakcie intensywnej pracy, z czasem wszystkie elementy zaczną się łączyć w całość. Dla mnie bardzo istotne jest też to, że tworzymy  wydarzenie międzypokoleniowe. Wezmą w nim udział artyści w różnym wieku, którzy wystąpią na jednym spektaklu spojonym obrazem i dźwiękiem. Młodzi zagrają piosenki starszych, a starsi piosenki młodszych, wychodząc poza strefę komfortu i jednocześnie tworząc przestrzeń do zmiany i właśnie metamorfoz – zapowiada Andrzej Smolik, dodając, że wszystko nad czym pracuje będzie uszyte na miarę tego wydarzenia, będzie wyjątkowe i wydarzy się tylko raz.

Adam Nyk

Część efektu jest absolutnie niewiadomą, dlatego że mocno opieramy się na improwizowaniu. I poza pracą związaną z analizą całego koncertu, z warstwą muzyczną, z brzmieniem, strukturą, harmonią i rytmem – to ostatecznie na koncercie, będę improwizował realizując ten koncert od strony wizualnej. I improwizował będę wieloma warstwami animacji, którą będziemy przygotowywać. Więc jakaś cześć tego efektu będzie zupełnie niewiadoma. I okaże się dopiero w tym momencie jak się zderzy z muzą, z tym co będą robili ludzie, jak będą reagowali. Staram się tak realizować, zmieniać i przekształcać te obrazy, żeby odbicie energii publiczności też tam się znalazło – twórca projektów wizualnych Adam Nyk.