Punkt PESEL od kuchni – poznajcie naszych wolontariuszy

13 kwietnia 2022

Codziennie możecie ich zobaczyć w TAURON Arenie Kraków, rozpoznacie ich po niebieskich kamizelkach – czym się zajmują, o tym opowiada Vasylyna Yatseiko, która przyjechała do Krakowa 25 lutego ze Lwowa. Uciekła przed wojną z razem z córką.

Ilu wolontariuszy pomaga codziennie w punkcie rejestracji uchodźców w TAURON Arenie Kraków?
Mamy 30 wolontariuszy, tłumaczy, którzy pomagają w wypełnianiu wniosków, prowadzą ludzi do okienek i do punktu foto. Pracujemy na zmiany – pierwsza od godz. 8:00 do 14:00 druga od godz. 14:00 do 20:00. Wymieniamy się i pomagamy cały dzień. Na początku w punkcie zaczynaliśmy od pomocy 250 osobom dziennie, teraz jest to ok tysiąca osób dziennie.

Na jaką pomoc jeszcze mogą liczyć osoby przychodzące do punktu?
Dla osób czekających w kolejce przygotowywana jest kawa i herbata, są też kanapki oraz ciepłe posiłki. Rozdajemy soczki i słodycze dla dzieci, a także zabawki, ołówki, malowanki żeby mogły się bawić gdy czekają na opiekunów.

Dlaczego Ty tutaj pomagasz?
Jestem tu od początku, od kiedy zaczął działać punkt w Arenie. Bardzo podoba mi się pomaganie ludziom, którzy przyjechali tutaj od początku wojny. Jestem taka sama jak oni bo też tu przyjechałam w tym czasie. Chcę podziękować bardzo wszystkim Polakom, którzy nam pomagają i wolontariuszom, którzy codziennie tutaj przychodzą. Dziękuję wszystkim.