Rusza tydzień w dobrym klimacie

17 kwietnia 2023

Nadchodzącym obchodom Międzynarodowego Dnia Ziemi pod hasłem „Zainwestuj w nasza planetę” w Krakowie towarzyszyć będą aktywności dla mieszkańców zaplanowane w ramach „Tygodnia w dobrym klimacie” realizowane w ramach dwóch miejskich kampanii: „Kraków w dobrym klimacie” oraz „Kraków. Wszechświat możliwości”. Zobacz, co będzie się działo w tym tygodniu, także w TAURON Arenie Kraków.

Harmonogram „Tygodnia w dobrym klimacie”:

czwartek, 20 kwietnia, godz. 17.00 – „Warsztaty w dobrym klimacie” w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej: warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak w domowych warunkach tworzyć naturalne, ekologiczne kosmetyki oraz co kryje się za składnikami kosmetyków, które możemy kupić w drogeriach. Każdy uczestnik podczas warsztatów stworzy m.in.: szampon, krem, tonik, peeling i masło do pielęgnacji ust. W warsztatach tworzenia kosmetyków naturalnych może wciąż udział 15 osób. Chęć uczestnictwa można zgłaszać na adres e-mail: cek.krakow@um.krakow.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

piątek, 21 kwietnia, od godz. 10.30 przy TAURON Arenie Kraków (przy wejściu głównym) mieszkańcy będą mogli oddać elektroodpady w zamian za sadzonki kwiatów oraz odebrać monetę pamiątkową (do wyczerpania zapasów). Szczegóły tutaj. Wydarzenie połączone z uruchomieniem licznika wylesiania, które nastąpi o godz. 10.00.

sobota, 22 kwietnia – wydarzenie plenerowe „Dzień Ziemi” przy Nowohuckim Centrum Kultury, w ramach którego przygotowano m.in. warsztaty upcyclingowe o godz. 12.30 rozpoczną się warsztaty „Drugie życie PET”, podczas których każdy uczestnik stworzy dekorację z plastikowych butelek np.: biżuterię, kwiaty na patyku, dekoracje ogrodowe i inne. Wykorzystywane będą techniki cięcia, zaginania, rozgrzewania elementów w celu nadania im oczekiwanego kształtu. Następnie o godzinie 15.00 rozpoczną się warsztaty „Biżuteria z jeansu”, polegające na tworzeniu biżuterii z jeansu drugiego obiegu. Podczas warsztatów prowadząca opowie o historii jeansu, zrównoważonej modzie i właściwym gospodarowaniu odpadami. Warsztaty skierowane są do osób w każdym wieku. W każdym warsztacie może w nich wziąć udział do 25 uczestników. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

niedziela, 23 kwietnia, w godz. 11.00-14.00. – „Rodzinny rajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczestnicy sprzątają wyznaczony teren i odpowiadają na pytania z tematyki recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pierwszy rajd odbędzie się w Nowej Hucie, start przy ul. Bardosa (park Krakowian). Na wydarzenie obowiązują zapisy drużyn. Zapisywać można się od 12 kwietnia wysyłając zgłoszenie na adres: ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl. W zgłoszeniu powinna znaleźć się lista uczestników zgłaszanej drużyny. Obowiązuje limit miejsc. Szczegółowa trasa jest dostępna tutaj.

www.krakow.pl