ŚWIĘTUJEMY 100. ROCZNICĘ WYZWOLENIA KRAKOWA

29 października 2018

W środę (31 października) TAURON Arena Krakowa zaświeci się na biało-niebiesko, czyli w barwach Krakowa

31 października 1918 roku Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Z tej okazji w środę, w naszym mieście, odbędą się główne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę tego wydarzenia. Hasło przewodnie brzmi: „Wolność przyszła z Podgórza”. Wieczorem na biało-niebiesko zaświeci się TAURON Arena Kraków, a także kładka o. Bernatka i estakada Lipska-Wielicka.

W 1918 r. z placu Niepodległości w Podgórzu, przy którym znajdowały się wtedy koszary wojskowe, po bezkrwawym przejęciu władzy w stronę centrum miasta wyruszył z rozkazu porucznika Antoniego Stawarza oddział żołnierzy, dając początek wyzwoleniu Krakowa spod władzy zaborczej. Tego dnia Kraków stał się częścią niepodległej Polski. Państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. Podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych organizatorzy przypomną krakowianom i turystom o tych wydarzeniach i oddamy hołd bohaterom tamtych dni.

Do udziału w wydarzeniach zapraszają: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Daros oraz przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Jacek Bednarz.

Wolność przyszła z Podgórza

Główne uroczystości 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej pod hasłem „Wolność przyszła z Podgórza” rozpoczną się w środę, 31 października o godz. 13.00 na placu Niepodległości w Podgórzu. Główne uroczystości rozpocznie wystrzał armatni w wykonaniu Bractwa Kurkowego, występ chóru z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz inscenizacją historyczną w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej upamiętniającą bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. Wtedy też zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający odzyskanie niepodległości w 1918 r. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Zamoyskiego na Rynek Podgórski.

O godz. 14.00 odbędzie się ślubowanie strażników miejskich. Następnie wręczone zostaną nagrody zwycięzcom biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza przez gościa specjalnego kierowcę rajdowego Michała Kościuszko. Przed Urzędem Miasta Krakowa na Rynku Podgórskim 1 złożone zostaną kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Kolejowa Orkiestra Dęta.

Tego samego dnia odbędą się inne wydarzenia z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa: o godz. 11:30 na stadionie WKS Wawel rozpocznie się bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza. W tym roku z okazji jubileuszu rozszerzono formułę.

O godz. 12:00 na Rynku Głównym złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową na Wieży Ratuszowej.

O godz. 15.00 w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51 odbędzie się wernisaż wystawy z cyklu „Krakowski hejnał wolności. Wolność przyszła z Podgórza”. Wystawa będzie czynna w dniach od 31 października do 24 marca 2019 r. Autorem scenariusza i jej kuratorem jest Janusz Tadeusz Nowak.

We wtorek, 30 października, o godz. 10:00 na cmentarzu Rakowickim zostaną złożone kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza i rozpocznie się historyczny spacer po cmentarzu „Polscy bohaterowie w walce o niepodległość”.

Dodatkowe informacje o uroczystościach są dostępne na stronie www.krakow.pl.