GALERIA ZDJĘĆ

Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbyła się 7 października (poniedziałek) w TAURON Arenie Kraków. W wydarzeniu wzięło udział 3000 osób.

Na płycie Areny Głównej powstało ponad 20 stoisk przygotowanych przez miejskie spółki i jednostki, wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. W programie były też warsztaty w salach konferencyjnych, wycieczki do Ekospalarni Kraków i Lamusowni oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie było skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp na nie był wolny.

fot. RedRockS

Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

Eko Dom i park maszyn

Uczestnicy wydarzenia mogli wejść do Eko Domu TAURON Areny Kraków i dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie? Jak na Eko Dom przystało, nie mogło w nim zabraknąć także roślin antysmogowych. Tuż po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii uczestnikom wydarzenia rozdano tysiąc roślin antysmogowych.

Na płycie Areny Głównej stanął ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparka, beczkowóz, a także autobusy z taboru krakowskiego MPK, ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

W ramach Lekcji można było zwiedzić Ekospalarnię Kraków przy ul. Giedroycia, Lamusownię przy ul. Nowohuckiej (dojazd z areny autobusami elektrycznymi zapewniało MPK), TAURON Arenę Kraków oraz odwiedzić Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Parku Lotników Polskich.

Warsztaty i wykłady

W programie były warsztaty i gry uczące tego jak segregować śmieci, czym jest smog, jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? można zobaczyć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W arenie stanęło też mobilne laboratorium, w którym można było dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście wzięli też udział w panelu naukowo-edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej, którego tematem przewodnim była: Gospodarka niskoemisyjna w mieście i budynku. Nad programem merytorycznym panelu czuwała dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej. Przy specjalnym stoisku mogli również oddać głosy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Warto wiedzieć

Organizatorami Wielkiej Lekcji Ekologii byli: Gmina Miejska Kraków oraz Agencja Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków.

Partnerami głównymi byli: Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., TAURON Polska Energia S.A.

Partnerami wydarzenia byli: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Edukacji UMK, Wydział ds. Jakości Powietrza UMK, Wydział Komunikacji Społecznej UMK, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Fundacja EKON, Stowarzyszenie Czysta Polska, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Fiorello, Amos – produkty szkolne i kreatywne, Bear Skateboarding School, BMX School.

Patroni medialni: Interia, RMF MAXXX, TVP3 Kraków, Deccoria, Miasto Dzieci, Magiczny Kraków, dwutygodnik miejski Kraków.pl, TelewizjaKraków.pl.