Ekoarena

W TAURON Arenie Kraków prowadzony jest szereg działań związanych z ekologią oraz podnoszeniem świadomości dotyczącej ekologicznego i zdrowego trybu życia wśród mieszkańców.

Wielka Lekcja Ekologii

To cykliczne wydarzenie, którego celem jest kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne oraz jednostki miejskie.

Podczas Lekcji  prezentowane są najnowsze rozwiązania oraz działania wpływające na ochronę środowiska i poprawę jakości życia w mieście, przede wszystkim te związane z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim system gospodarki odpadami. W programie wydarzenia są warsztaty, wykłady, pokazy, prezentacje ekologicznych pojazdów.

Organizatorami Wielkiej Lekcji Ekologii są: Gmina Miejska Kraków oraz miejskie spółki komunale – Arena Kraków S.A., Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. oraz Wydział Kształtowani Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

I Wielka Lekcja Ekologii – przeczytaj TUTAJ.

II Wielka Lekcja Ekologii – przeczytaj TUTAJ.

III Wielka Lekcja Ekologii (wydawnictwo) – przeczytaj TUTAJ

IV Wielka Lekcja Ekologii w plenerze „Kraków dla klimatu” – przeczytaj TUTAJ

V Wielka Lekcja Ekologii „Kraków w dobrym klimacie” – przeczytaj TUTAJ

VI Wielka Lekcja Ekologii w plenerze „Kraków w dobrym klimacie” – przeczytaj TUTAJ

VII Wielka Lekcja Ekologii w plenerze „Kraków w dobrym klimacie” – przeczytaj TUTAJ

Wydawnictwo 3. Wielka Lekcja Ekologii

W 2020 roku pandemia pokrzyżowała nasze plany i nie mogliśmy zaprosić krakowian do TAURON Areny Kraków. W zamian za to prezentujemy wydawnictwo pt. „3. Wielka Lekcja Ekologii” pod redakcją prof. Agnieszki Generowicz i zespołu Areny Kraków S.A. Można je przeczytać lub pobrać TUTAJ.

Kraków w finale konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”

Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”.

W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja),  İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb (Chorwacja), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

Jak piszą organizatorzy konkursu na swojej stronie: „Dziesięć europejskich miast wyznacza drogę ku zrównoważonemu rozwojowi, przechodząc do ostatniego etapu konkursu Europejskiej Zielonej Stolicy i Zielonego Liścia, w czasach bezprecedensowych kryzysów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. Miasta zostały wybrane na podstawie ich zaangażowania w rozwiązywanie miejskich problemów środowiskowych.”

Przed finalistami ostatni etap konkursu, w ramach którego już we wrześniu, zaprezentują się przed międzynarodowym jury, składającym się z ekspertów z różnych dziedzin ekologii. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 600 tys. € oraz tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”, który jest przede wszystkim długofalowym zobowiązaniem wobec innych miast, aby motywować, inspirować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w drodze do osiągnięcia celów zielonego ładu.

Dodatkowe informacje: www.krakow.pl

Ekogadżety

Uczestnicy wydarzeń w TAURON Arenie Kraków mogą na pamiątkę kupić gadżety TAURON Areny Kraków. Wśród nich są torby i plecaki wielorazowego użytku.

Kalendarze produkowane na potrzeby spółki są ekologiczne i wodoodporne. Kalendarze na rok 2020 wykonano z papieru z kamienia. Składają się w 75% z węglanu wapnia i w 25% ze spoiwa w tym żywicy i polietylenu. Jedna tona papieru pozwala zaoszczędzić naszej planecie 17 drzew, 34 l wody, 75 kg zanieczyszczeń, 19 kg odpadów, 477,5 kW energii.