O nas

TAURON Arena Kraków to kulturalna, sportowa i biznesowa wizytówka Krakowa. Jest największą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych na świecie halą widowiskowo-sportową, którą każdego roku odwiedzają setki tysięcy gości.

Wielofunkcyjność obiektu

Kompleks TAURON Areny Kraków składa się Areny Głównej i Małej Hali. Wielofunkcyjny charakter obiektu, możliwość dowolnej konfiguracji widowni, wygodne zaplecze dla sportowców i wykonawców, rozbudowane systemy multimedialne i sceniczne, a także bardzo dobre warunki akustyczne to cechy, które spełniają warunki organizacji imprez każdej skali.

W TAURON Arenie Kraków organizowane są koncerty, festiwale, pokazy filmowe, musicale, show na lodzie; pokazy akrobatyczne, gale, kongresy, bankiety, imprezy branżowe i plenerowe. W obiekcie można też rozgrywać zawody w 18 dyscyplinach rangi mistrzostw świata, m.in. w siatkówce, piłce ręcznej, koszykówce, halowej piłce nożnej, hokeju, jeździectwie, gimnastyce, tenisie i sportach walki.

Liczby, które warto znać

• 22 000 – liczba osób jaką może pomieścić obiekt
• 614 510 m3 – kubatura obiektu
• 96 815 m2 – całkowita powierzchnia obiektu

Arena Główna
• 58 442 m2 – powierzchnia Areny Głównej
• 4917 m2 – powierzchnia płyty Areny Głównej
• 15 030 – liczba osób jaka może usiąść na trybunach Areny Głównej
• 9 300 – liczba osób jaką może pomieścić płyta Areny Głównej
• 28 – liczba lóż VIP w Arenie Głównej

Sale konferencyjne na poziomie VIP
• 264 m2 – powierzchnia sali konferencyjnej zachodniej (możliwość podziału na dwie sale)
• 257 m2 – powierzchnia sali konferencyjnej wschodniej (możliwość podziału na dwie sale)

Mała Hala
• 12 000 m3 – kubatura Małej Hali
• 1750 m2 – powierzchnia płyty Małej Hali
• 304 – liczba osób, jaka może usiąść na trybunach Małej Hali

Teren wokół areny
• 74 000 m2 – powierzchnia terenu przeznaczonego na imprezy plenerowe wokół obiektu
• 1300 – liczba miejsc na zewnętrznym i wewnętrznym parkingu (w tym parkingu VIP, dla autokarów i tirów)

Ekran LED
• 0,5 km – długość ekranu LED zamontowanego na elewacji TAURON Areny Kraków

Twórcy

Projekt TAURON Areny Kraków został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Gminę Miejska Kraków. Nagrodę przyznano za jednoznaczną formę architektoniczną tworzącą żywą ikonę miasta, umiejętne wykorzystanie środków technicznych światła oraz za przejrzysty schemat konstrukcyjny i funkcjonalny.

Obiekt wyróżnia się charakterystyczną bryłą zbliżoną do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Zadaszenie areny jest wykonane na planie okręgu. Natomiast widownia, otoczona szerokimi galeriami komunikacyjnymi, umieszczonymi na trzech poziomach, ma kształt owalny.

Wykonawcą projektu i dokumentacji projektowej było PERBO-Projekt Sp. z o.o.
Obiekt zaprojektowali: Piotr Łabowicz-Sajkiewicz, Marcin Kulpa i Wojciech Ryżyński.
Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm w składzie: Mostostal Warszawa S.A. (lider), Acciona Infraestructuras S.A., Mostostal Puławy S.A. i Asseco Poland S.A.

Arena Kraków S.A.

TAURON Arena Kraków została wybudowana w latach 2011-2014. Realizację inwestycji powierzono Agencji Rozwoju Miasta S.A. – spółce Gminy Miejskiej Kraków, która od marca 2020 r. nosi nazwę Arena Kraków S.A. Od maja 2014 roku spółka zarządza obiektem.

Dodatkowe informacje o spółce są dostępne na stronie www.arenakrakow.pl.

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością

Arena Kraków S.A. otrzymała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO 9001:2015 w zakresie udostępnienia hali widowiskowo – sportowej TAURON Arena Kraków na potrzeby wydarzenia.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Arena Kraków S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków otrzymała wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

European Arenas Association

TAURON Arena Kraków, jako pierwsza hala w Polsce została przyjęta do European Arenas Association zrzeszającego największe obiekty w Europie.

EAA zostało założone ponad 20 lat temu, obecnie należy do niego blisko 40 aren z ponad 20 krajów. Celem stowarzyszenia jest propagowanie najwyższych standardów poziomu obsługi klientów korzystających z aren, zarówno organizatorów wydarzeń, jak i ich uczestników.

Priorytetem dla członków EAA jest bezpieczeństwo gości oraz ich zadowolenie z udziału w wydarzeniach, a także podnoszenie kwalifikacji pracowników firm zarządzających arenami.

Kraków Network

Arena Kraków S.A. jest członkiem projektu Kraków Network. Celem tej inicjatywy jest tworzenie silnej grupy biznesowej z różnych sektorów branży MICE, której działania wpływają na zwiększenie liczby wydarzeń biznesowych realizowanych w stolicy Małopolski. Grupa zrzesza ponad 500 aktywnych członków. Organizatorem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Zdobyte nagrody

• Nagroda I stopnia w kategorii obiekty sportowe w konkursie „Budowa Roku 2014”.

• Nagroda Specjalna i tytuł Lidera Małopolski 2014 dla Agencji Rozwoju Miasta S.A. w Krakowie za najlepsze przedsięwzięcie roku 2014 w Małopolsce.

• Nagroda dla Prezydenta Miasta Krakowa i Gminy Miejskiej Kraków w XV edycji konkursu Budowniczego Sportu 2014 w kategorii Sportowa Architektura Regionu.

• Nagroda dla Prezydenta Miasta Krakowa przyznana w 2014 r. podczas II Kongresu Infrastruktury Polskiej za „całościową i konsekwentną realizację wizji rozwoju infrastruktury metropolitalnej Krakowa”.

• Nagroda Biznesu Sportowego DEMES za rok 2017 w kategorii: Obiekt sportowy.

• Nagroda MP Power Awards 2019 w kategorii MP Power Venue: obiekt wielofunkcyjny.

• Tytuł Miejsca Przyjaznego Rodzinom z Dziećmi za lata 2019, 2020, 2022 i 2023.

• TheStadiumBusiness Awards 2023 w kategorii: Sustainability & Community, za projekt „Children’s Haven & Ukraine refugee suport”.

 

 

 

Arena dla niepełnosprawnych

Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych z różnymi ograniczeniami; w szczególności z dysfunkcją ruchu, wzroku i słuchu. Udogodnienia w tym zakresie  dotyczą zarówno samego obiektu, jak i przestrzeni wokół kompleksu TAURON Areny Kraków.

Zastosowane rozwiązania techniczne w na terenie hali zawierają elementy, które ułatwiają funkcjonowanie i poruszanie się wszystkim osobom, także tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Nadchodzące wydarzenia