Podczas Gali Sportowa Polska 2018, która odbyła się w Warszawie 26 i 27 września w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiego przyznano tytuł Lidera Sportowej Polski 2018, natomiast Miasto Kraków zostało Sportową Gminą 2018. Ponadto Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Prezydent Jacek Majchrowski i dyrektor ZIS Krzysztof Kowal przyznano tytuły Budowniczego Polskiego Sportu 2018.

 

fot. materiały prasowe/ZIS

W uzasadnieniu wyróżnienia Lider Sportowej Polski 2018 dla Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podkreślono, że budowa i modernizacja infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz popularyzowanie kultury fizycznej wśród mieszkańców to dla Prezydenta jedna z najważniejszych dziedzin działalności. Służy stworzeniu jak najlepszych warunków nie tylko do oglądania wielkich, atrakcyjnych wydarzeń sportowych, ale także do aktywnego wypoczynku krakowian pogłębiania ich sportowych pasji i zainteresowań.

Na dwóch miejskich stadionach piłkarskich, gdzie na co dzień grają zespoły Wisły i Cracovii, odbywają się również mecze międzypaństwowe i turnieje międzynarodowe, a w TAURON Arenie Kraków, oddanej do użytku w połowie 2014 roku największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej – mistrzostwa świata i Europy w różnych dyscyplinach oraz inne prestiżowe zawody.

Oprócz dużych obiektów, w Krakowie w minionych latach oddano również do użytku wiele mniejszych, kameralnych, ale zarazem funkcjonalnych hal sportowych, krytych basenów i boisk. Wiosną tego roku, po dwóch latach budowy, została otwarta Hala 100-lecia KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Szczególnie ta druga funkcja obiektu zwraca uwagę, służy on bowiem sportowcom niepełnosprawnym, także tym przygotowującym się do igrzysk paraolimpijskich. A przy okazji ma ciekawą bryłę i szereg nowatorskich rozwiązań architektonicznych, za które jego twórcy zostali nagrodzeni m.in. w konkursie SARP-u. Hala kosztowała 45,5 mln zł, a większość wydatków na tę inwestycję poniosła Gmina Miejska Kraków.

Inne obiekty tego rodzaju to nowe hale sportowe Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ul. Grochowskiej, VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Skarbińskiego, Domu Harcerza przy ul. Reymonta, Klubu Sportowego Orzeł Piaski Wielkie oraz tzw. hala pasywna Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 na os. Wysokim.

Kraków wykazuje się również dużą inwencją w budowie i modernizacji przyszkolnych i osiedlowych boisk. Po wybudowaniu 14 „Orlików” w ramach rządowego programu, w 2014 roku z inicjatywy Prezydenta Jacka Majchrowskiego rozpoczęła się realizacja autorskiego projektu rewitalizacji boisk. Do tej pory objęto nim 150 obiektów. Podstawowym założeniem jest wymiana nawierzchni bitumicznych, ziemnych lub betonowych na estetyczne, kolorowe, łatwiejsze w utrzymaniu poliuretanowe. Niektóre boiska są budowane od podstaw, natomiast wszystkie wyposaża się w nowoczesne urządzenia do gier zespołowych, część z nich ma dodatkowo bieżnie i skocznie lekkoatletyczne.

Jeśli już mowa o lekkiej atletyce, nie można nie wspomnieć o modernizacji dwóch stadionów – w Nowej Hucie na os. Szkolnym i w Bronowicach WKS Wawel. Zresztą, gruntowne remonty zostały przeprowadzone także na dobrze znanych w Polsce obiektach Klubu Sportowego Korona w Podgórzu i w kompleksie na Suchych Stawach, związanym z największymi sukcesami Hutnika.

Na tle innych Kraków zdecydowanie wyróżnia się coraz większą liczbą nowoczesnych, krytych pływalni. Miasto wzbogaciło się o nowe baseny z ruchomym dnem w Prokocimiu przy ul. Kurczaba i przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym. Wkrótce rozpocznie się budowa krytych basenów przy ul. Eisenberga (dawna „Polfa”) i przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 przy al. Kijowskiej. Zapadła także oficjalna decyzja o powstaniu 50-metrowego krytego basenu olimpijskiego z szerokim zapleczem przy ul. Monte Cassino na gminnych terenach obok Zespołu Szkół Łączności.

Dodać trzeba, że kryte pływalnie z powodzeniem działają już w Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna (znanym również z toru kajakarstwa górskiego, hali sportowej i hotelu sportowego), w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym na os. Kurdwanów oraz w Com-Com Zone Nowa Huta przy ul. Ptaszyckiego. Prezydent Jacek Majchrowski z powodzeniem realizuje koncepcję tworzenia nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej dla mieszkańców każdej z osiemnastu dzielnic Krakowa.

Nie licząc wydatków na budowę wspomnianych stadionów piłkarskich i TAURON Areny Kraków, w budżecie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, realizującego dla Miasta inwestycje sportowo-rekreacyjne oraz zajmującego się utrzymaniem w jak najlepszym stanie takiej bazy, było w latach 2013–2018 w sumie prawie 375 mln zł. Te kwoty z każdym rokiem rosną, bo mieszkańcy Krakowa oczekują coraz lepszych warunków do uprawiania sportu, podnoszenia sprawności fizycznej, prowadzenia aktywnego stylu życia.

Podczas Gali Polskiego Sportu w Warszawie nagrody, w imieniu Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, odebrał zastępca dyrektora ZIS ds. Inwestycji Krzysztof Dębowski.