ŚWIATOWY DZIEŃ NZJ

18 maja 2016

TAURON Arena Kraków zaświeci się na fioletowo

19 maja (czwartek) obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day). Wśród wielu obiektów, które w tym dniu zaświecą się na fioletowo będzie TAURON Arena Kraków. W ten sposób włączamy się w akcję organizowaną przez Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z NZJ „J-elita”.

TAURON Arena Kraków będzie się świecić na fioletowo od godz. 21:00 do 21:30. W Krakowie w tym kolorze zaświeci się również Kładka Bernatka, a w innych miastach m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Ratusz w Rzeszowie i Białymstoku, Most przy Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, Pałac Branickich w Białymstoku. Poza Polską zaświecą się m.in. pomnik Małej Syrenki w Kopenhadze, wieża telewizyjna w Tallinie, Palacio de Comunicaciones w Madrycie, Krzywa Wieża w Pizie a także Wodospad Niagara w Kanadzie.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na choroby zapalne jelita i potrzebę poprawy jakości życia chorych – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”. – Na całym świecie żyje pięć milionów ludzi cierpiących na NZJ: chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i inne zapalne choroby jelita. W naszym kraju jest 50 tys. chorych, co czwarty to dziecko – informuje Agnieszka Gołębiewska.

Stowarzyszenie jest członkiem EFCCA (European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations) – federacji 29 organizacji chorych, która zainicjowała Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ). Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: http://j-elita.org.pl.