10. Rajd Polski Historyczny w TAURON Arenie Kraków

10 listopada 2021

10. Rajd Polski Historyczny stanowi w tym roku finałową rundę Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność. Zawody wystartują w czwartek 11 listopada od godz. 17:30 z wnętrza hali sportowo-widowiskowej TAURON Arena Kraków, tamże odbędzie się ceremonia mety (sobota, 13 listopada od godz. 16:10).

Po mecie zamknięty park rajdowych maszyn będzie zlokalizowany na głównej płycie w TAURON Arenie Kraków. Pośród przyjętych zgłoszeń od załóg w klasycznych autach rajdowych widnieje 12 załóg z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Rosji, Węgier i Włoch, a także 18 z Polski. Ponadto kolejnych 12 krajowych załóg będzie uczestniczyć jedynie w sobotnim etapie, który będzie zaliczany jako ostatnia runda tegorocznych Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

Erwin Meisel z Automobilklubu Krakowskiego, dyrektor 10. RPH zapytany o faworytów imprezy wskazuje na dwie polskie załogi: Stanisław Postawka (w tym roku jedzie w FSO 1500 z córką Anną jako pilotem) ma na koncie pięć wygranych Rajdów Polski Historycznych; z kolei Marcin i Mateusz Stryczakowie (Porsche 911) czterokrotnie triumfowali w minionych edycjach RPH. Dyr. Meisel dodaje, że zwycięska załoga 10. RPH będzie jednocześnie triumfatorem Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność w sezonie 2021.

Zwieńczeniem imprezy będzie uroczysta gala w bazie zawodów – w hotelu Soray w Wieliczce. W jej trakcie zostaną ogłoszone oficjalne wyniki i wręczone nagrody dla najlepszych załóg, ale na tym nie koniec. Nestor polskich rajdowców, blisko 92-letni Sobiesław Zasada otrzyma prestiżową nominację do Galerii Sławy Dziedzictwa FIVA. Międzynarodowa Federacja Dawnych Pojazdów FIVA została powołana w roku 1966 by reprezentować interesy entuzjastów historycznej motoryzacji i promować ruch ochrony zabytkowych pojazdów. Obecnie FIVA jest organizacją o światowym zasięgu; jest reprezentowana w 71 krajach na wszystkich kontynentach. Ma siedzibę w Turynie. Wręczenia nominacji laureatowi dokonają specjalnie przybyli do Wieliczki przedstawiciele FIVA – prezydent federacji Tiddo Bresters z Niderlandów oraz wiceprezydent Gautam Sen z Indii.

Więcej szczegółów o 10. RPH – pod adresem www.rajdpolskihistoryczny.pl.