104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

26 grudnia 2022

27 grudnia w całym kraju obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919. Z tej okazji Kraków został udekorowany flagami państwowymi oraz Unii Europejskiej.

Flagi państwowe i Unii Europejskiej pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta, miejskich jednostek organizacyjnych a także na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych.

Tego dnia kładka o. Bernatka i TAURON ARENA Kraków zaświecą się po zmroku na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.

Ustawa stanowiła odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych oraz władz samorządowych z Wielkopolski. Z pomysłem ustanowienia święta państwowego wyszły wspólnie: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.