19 maja Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit

17 maja 2022

W czwartek, 19 maja, kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach rozświetlą się na fioletowo w geście solidarności z pacjentami chorującymi na nieswoiste zapalenie jelit. Tym samym Kraków wesprze akcję edukacyjno-informacyjną z okazji przypadającego 19 maja Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day).

„NZJ nie ma wieku” – to temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ), który ma zwracać uwagę na problemy pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna m.in. poprzez podświetlenie na fioletowo gmachów i obiektów w Polsce i na całym świecie.

Inicjatorzy obchodów, Europejska Federacja Stowarzyszeń Choroby Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), a w Polsce Towarzystwo „J-elita”, koncentrują się w tym roku na osobach powyżej 60. roku życia i chcą sprawdzić, jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego wpływają na jakość ich życia i zapotrzebowanie na opiekę.  Częstość występowania NZJ u osób starszych rośnie, a niewiele się o tym mówi – wyjaśnia Magdalena Sajak-Szczerba członek zarządu EFCCA i Towarzystwa „J-elita”.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. i jest największą w Polsce organizacją wspierającą chorych na NZJ. Liczy blisko 3 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. Na stronie stowarzyszenia: www.j-elita.org.pl/ można znaleźć wiele informacji dla chorych i ich najbliższych, m.in. bezpłatne poradniki i materiały edukacyjne o chorobie, metodach leczenia i diecie.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.krakow.pl