19 marca Święto Patrona Krakowa – Świętego Józefa

15 marca 2023

W niedzielę, 19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się uroczystości upamiętniające patrona Krakowa. Wieczorem TAURON Arena Kraków zaświeci się na biało-niebiesko.

Biało-niebieskie flagi pojawią się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych.

Miejskie tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach.

W ramach obchodów Święta Patrona Miasta św. Józefa, w poniedziałek 20 marca o godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji  mieszkańców Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Z kolei w piątek, 17 marca o godz. 12.00 pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie zostaną złożone kwiaty. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz miasta wraz z uczniami krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla.

W sobotę, 18 marca o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 wręczone zostaną Medale Św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. Medal św. Józefa autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego jest kontynuacją Medalu wręczonego 19 marca 2000 roku papieżowi Janowi Pawłowi II i jest przyznawany corocznie – jeden dla członków organizacji oraz dla osób zasłużonych dla organizacji i Małopolski.

Uroczystość wręczenia Medali św. Józefa zostanie poprzedzona mszą św. z okazji obchodów dnia patrona budowlanych o godz. 11 w kościele Bożego Ciała, w której wezmą udział poczty sztandarowe budowlanych i członkowie organizacji – Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych i Małopolskiej Izby Budowlanych.

W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, iż pomoże miastu podnieść się z upadku po najazdach obcych wojsk oraz wyludnieniu z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Miasta Krakowa świętemu Józefowi. Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele Karmelitów Bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w Kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).

Józef Dietl, imiennik Świętego urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 – prezydentem Krakowa.