5 DLA KOŚCIUSZKI

11 października 2017

BIEG UPAMIĘTNIAJĄCY NARODOWEGO BOHATERA Z METĄ W TAURON ARENIE KRAKÓW NA FINAŁ OBCHODÓW ROKU KOŚCIUSZKOWSKIEGO W KRAKOWIE

15 października (niedziela) odbędzie się wspólny start do 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz biegu na 5 km, czyli „5 dla Kościuszki”. Rywalizacja na krótszym dystansie ma upamiętnić ważny fakt z historii Polski – dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Także z tej okazji w niedzielny wieczór TAURON Arena Kraków zaświeci się w barwach narodowych. Dzień wcześniej (14 października) zapraszamy na Rynek Główny na Lekcję Śpiewania i wspólne zdjęcie krakowian w czapkach krakuskach.

Uczestnicy biegu „5 dla Kościuszki” wystartują wspólnie z uczestnikami 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego o godz. 11:00 z ul. Lema i będą finiszować na tej samej linii mety – na płycie głównej w TAURON Arenie Kraków.

Szczegółowy opis trasy „5 dla Kościuszki” znajdują się TUTAJ.

Informacje o 4. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim są dostępne TUTAJ.

Obchody Roku Kościuszkowskiego

Wydarzenie organizowane przez Gminę Miejską Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wpisuje się w obchody Roku Kościuszkowskiego, jakim rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP i Senat RP. Rocznica jest obchodzona pod auspicjami UNESCO, a Honorowym Patronatem objął ją Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tadeusz Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Lekcja Śpiewania i wspólne zdjęcie

14 października (sobota) na Rynku Głównym zrobione zostanie pamiątkowe zdjęcie mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach. Wszyscy, którzy chcą się znaleźć na zdjęciu, powinni pojawić się w tym dniu o godz. 15:00 przed Wieżą Ratuszową. Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się… Tadeusz Kościuszko. Od godziny 14:30 na miejscu będzie można odebrać darmową czapkę krakuskę. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek. Zdjęcie będzie można pobrać ze strony www.krakow.pl – wydrukować lub podzielić się nim ze znajomymi.

O godz. 15:30 rozpocznie się Lekcja Śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa zapewni na tę okazję 4000 bezpłatnych śpiewników. Z kolei Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi.

***

Dodatkowe informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego są dostępne na stronie www.krakow.pl.