AKADEMIA MŁODEGO KRAKOWIANINA

6 grudnia 2016

Uczniowie zwiedzali TAURON Arenę Kraków i Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT

Jak długie są korytarze w TAURON Arenie Kraków? Ile waży wiszący nad płytą CUBE? Jak składa się trybuny i na którym koncercie było najwięcej widzów? – To tylko część pytań jakie zadawali uczniowie dwóch krakowskich szkół SP 65 i SP 144, którzy we wtorek (6 grudnia) odwiedzili TAURON Arenę Kraków w ramach miejskiego projektu Akademia Młodego Krakowianina. Po wizycie w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce uczniowie odwiedzili też Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT.

Na początku trasy uczniów witali kontrolerzy ZIKiT, którzy sprawdzali czy wszyscy mają ze sobą pamiątkowe bilety uprawniające do zwiedzania. Następnie uczniowie odwiedzili każdy z poziomów TAURON Areny Kraków (mogli usiąść na najwyżej zamontowanych krzesełkach, a także w jednej z lóż na poziomie VIP). Zwiedzili też Małą Halę i szatnie zawodników. Z kolei w Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT mogli m.in. zobaczyć miejsce, z którego steruje się ruchem osób zmierzających na wydarzenia organizowane w TAURON Arenie Kraków.

Kraków – nowoczesna metropolia

Akademia Młodego Krakowianina to projekt pilotażowy, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). W tym roku bierze w nim udział 20 krakowskich szkół. Celem Akademii jest edukowanie dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, a także tematyce związanej z funkcjonowaniem miasta jako nowoczesnej metropolii. Projekt, oprócz kształtowania wśród najmłodszych postaw prospołecznych i proekologicznych, umożliwia realizację zainteresowań kulturalnych i sportowych.

Akademia Młodego Krakowianina oparta jest na istniejących już działaniach Urzędu Miasta Krakowa, spółek i jednostek miejskich skierowanych do najmłodszych mieszkańców Krakowa. Do projektu włączyli się: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Straż Miejska, Zarząd Zieleni Miejskiej, Agencję Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków; Krakowskie Biuro Festiwalowe, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szczegóły programu są dostępne na stronie: www.krakow.pl/akademia.