Arena zaświeci się na biało-czerwono

24 marca 2020

We wtorek, 24 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków udekorowany został flagami państwowymi. Hala TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska–Wielicka wieczorem zostaną podświetlone na biało-czerwono.

Przypomnijmy, że 20 marca 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prace nad ustawą zostały zainicjowane w październiku 2017 roku podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Przypomnienie bohaterstwa rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.