CAVALIADA 2023: Grand Prix Krakowa dla Jarosława Skrzyczyńskiego

6 marca 2023

Jarosław Skrzyczyński na ogierze Inturido triumfował w Grand Prix Krakowa – najważniejszym konkursie czterodniowych zawodów jeździeckich w TAURON Arenie, będących finałami Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i cyklu CAVALIADA Tour 2022/2023. Drugie miejsce wywalczył zwycięzca Grand Prix CAVALIADY Kraków 2020 Krzysztof Ludwiczak na koniu Niko, a trzecie halowy mistrz Polski – Hubert Polowczyk na M Blue’s Boy Z, odnosząc największy jak dotąd międzynarodowy sukces w karierze. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który wręczył nagrody najlepszym jeźdźcom.

W konkursie Grand Prix Krakowa, o nagrodę PKO Banku Polskiego i pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, wystartowało 25 par. Te zmagania zaliczane były do światowego rankingu, CAVALIADY Tour, a także finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. – Wiedząc, że przeszkody w finale Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata muszą być bardzo wysokie (155 cm), projektując parkur myślałem przede wszystkim o tym, aby był on bardzo płynny – co nie oznacza, że był łatwy. Wymagające elementy rozłożone były na całej trasie. Sporo trudności sprawiała pierwsza linia z podwójnym szeregiem i oczywiście szereg potrójny. Zawodnicy musieli być skoncentrowani do samej mety, bowiem dwoma ostatnimi przeszkodami były duże i szerokie oksery. Miło było patrzeć, jak wiele par – nie tylko tych „zerowych” – świetnie radziło sobie z tymi zadaniami – powiedział Szymon Tarant, gospodarz toru.

Do rozgrywki zakwalifikowało się 8 z 25 startujących par, w tym 3 z Polski i po jednej z Litwy, Niemiec i Estonii. W finałowym barażu triumfował startujący jako ostatni Jarosław Skrzyczyński na 10-letnim ogierze Inturido. To trzecia wygrana tej pary w tym sezonie rozgrywek CAVALIADA Tour. Na drugiej lokacie uplasował się dziś zwycięzca Grand Prix CAVALIADY Kraków z 2020 roku – Krzysztof Ludwiczak na koniu Niko. Trzecie miejsce zajął halowy mistrz Polski – Hubert Polowczyk na M Blue’s Boy Z, odnosząc największy jak dotąd międzynarodowy sukces w karierze.

Dzisiejszym zwycięstwem Jarosław Skrzyczyński przypieczętował swoją pozycję jako najlepszego w tabeli CAVALADA Tour 2022/2023. To już jego ósmy triumf w końcowej klasyfikacji cyklu. – Ten sezon był jednym z najtrudniejszych, bo wszyscy jeździli bardzo równo. Nie można było sobie pozwolić na błędy. W każdych zawodach punktowałem, a i tak cały czas byłem zagrożony. W tym roku dysponowałem jednym koniem, który zdobywał wszystkie punkty. Myślę, że to koń, z którym już niedługo pojedziemy coś wyżej – mówił zawodnik.

Drugim jeźdźcem rankingu CAVALIADA Tour 2022/2023 został Tomasz Miśkiewicz. – Bardzo się cieszę z drugiej lokaty. Przyjechałem tu jako trzeci w tabeli, skończyłem jako drugi i jestem zadowolony. Jarka Skrzyczyńskiego obserwowałem od dziecka, cieszę się, że mogę z nim rywalizować, a czasami udaje się go pobić, tak jak w piątek! Myślę, że przed Stakkato Lazar jeszcze wiele dobrych parkurów i to na wysokim poziomie – komentował.

Pierwszą trójkę w tabeli zamknął Kamil Grzelczyk. – Niestety, zawody w Krakowie nie były dla mnie najbardziej udane, natomiast punkty zdobyte w kwalifikacjach pozwoliły mi utrzymać pozycję w top 3, z czego się bardzo cieszę – podkreślił.

Końcowy ranking CAVALIADA Tour 2022/2023 znajduje się TUTAJ

. Dzisiejszy konkurs zadecydował także o tym, kto zdobędzie prawo startu w finale Pucharu Świata, który w kwietniu odbędzie się w Omaha w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze miejsce w Lidze Europy Centralnej zajął Litwin Andrius Petrovas, tuż za nim znalazł się jego rodak Donatas Janciauskas, który w dzisiejszym Grand Prix był czwarty, a po raz piąty w karierze awans do finału wywalczył także Jarosław Skrzyczyński!

Rywalizacja zawodników ujeżdżenia odbywała się we wszystkich lokalizacjach CAVALIADY w Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Widowiskowy finał w stolicy Małopolski, o nagrodę Immergas – Freestyle z muzyką – zakończył się kolejnym triumfem pary Sandra Sysojeva i Found Boy. Tym samym amazonka została triumfatorką całego IMMERGAS Dressage Tour. Reprezentantka KS Centurion wygrała każdy z ośmiu konkursów cyklu. – To był nasz najlepszy wynik w konkursie Freestyle. Muzykę do przejazdu przygotowywałam sama dla mojego poprzedniego konia i zajęło mi to bardzo dużo czasu. Myślę, że świetnie pasuje także do konia Found Boy. Jestem bardzo szczęśliwa ze zwycięstwa, ale nie chodzi tylko o wygraną. Mogę także zobaczyć efekty mojej pracy z koniem i treningów – i wygląda na to, że pracujemy w dobrym kierunku – zwycięstwa są wynikiem treningów – mówiła amazonka. Drugie miejsce, zarówno w konkursie, jak i w całym cyklu zajęła amazonka Varsovia Dressage Club – Luiza Rutkowska na Furst Apachino, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka Karkonoskiego Klubu Jeździeckiego – Martyna Bańska, która dosiadała konia Monsoon P.

Cykl dla najmłodszych zawodników na kucach – CAVALIADA Future – to okazja dla tych jeźdźców i amazonek na zdobycie cennego doświadczenia na parkurach, wspaniałe przygotowanie do odnoszenia kolejnych sukcesów oraz szansa na wystartowanie przed licznie zgromadzoną Cavaliadową publicznością. Dziś w konkursach finałowych, o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem firmy Torpol, dzieci zaprezentowały doskonałą formę.

W kategorii MINI do rozgrywki zakwalifikowali się wszyscy startujący. Zwyciężyła Zofia Wierucka na wałachu Cykor, miejsce drugie zajęła Zofia Reimann na Frankenhoeh’s Mylord, a trzecie Anna Korus na kucu Lasek. W zmaganiach w kategorii MIDI po siedmiokonnym barażu najlepsza była Michalina Jach na Kresce, a tuż za nią znalazły się Mia Moczkowska na Milagross oraz Zuzanna Byczkowska na Pasji.

Ostatni etap zadecydował o końcowych rankingach całego cyklu, który toczył się podczas zawodów CAVALIADY w Warszawie, Poznaniu i Sopocie i wielkim finale w Krakowie. W kategorii MINI najwięcej punktów zgromadziła reprezentantka KJ Rumaky – Zofia Wierucka. Na drugim miejscu uplasowała się amazonka KJ Infernal Team Golesze – Maja Głoskowska, a top 3 zamknęła Anna Korus z KJ Stajnia Przylesie Borzęta. Na najwyższym stopniu podium w kategorii MIDI stanęła Michalina Jach – zawodniczka KJ Herkules Wapno. Różnice były bardzo małe, bo zaledwie z trzema punktami straty miejsce drugie zajęła tu Zuzanna Byczkowska z KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a trzecia była Alicja Marszałek Filipek.

Ostatni konkurs CAVALIADY Kraków 2023 – Last Chance, o nagrodę City Diet – wygrał Mikołaj Szurman na koniu Hitch. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Dąbrowska na koniu Contharga, a trzecie Daria Pietrzak na klaczy Unica-K.

Za nami cztery dni wspaniałej sportowej rywalizacji w czterech jeździeckich konkurencjach. Oprócz zmagań zawodników na arenie, imprezę uświetniły widowiskowe pokazy oraz zawody Hobby Horse. Nie zawiodła także licznie zgromadzona w TAURON Arenie Kraków publiczność.

Szczegółowe wyniki wszystkich konkursów można znaleźć TUTAJ.