CAVALIADA Kraków: przed nami wielki finał cyklu i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata

10 lutego 2022

Od 17 do 20 lutego Miasto Kraków już po raz trzeci zamieni się w międzynarodową stolicę jeździectwa! W tych dniach w TAURON Arenie Kraków odbędzie się finał cyklu CAVALIADA Tour 2021/22 – międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody i Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, a także zawody w powożeniu, ujeżdżeniu i WKKW. Sportowym emocjom towarzyszyć będą widowiskowe pokazy oraz targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich.

W Warszawie, Poznaniu i Sopocie zawodnicy zbierali punkty w poszczególnych konkurencjach. Kto okaże się zwycięzcą całego cyklu CAVALIADA 2021/2022, dowiemy się już niebawem. Na starcie konkursów w skokach przez przeszkody stanie 150 zawodników z 12 państw, którzy wystartują na 230 koniach. To właśnie na parkurze TAURON Areny poznamy zwycięzcę Grand Prix Krakowa, a także najlepszych zawodników Ligi Europy Centralnej, którzy uzyskają awans do Finału Pucharu Świata, który odbędzie się w kwietniu w Lipsku.

Najważniejsze punkty programu skokowej części zawodów to wszystkie konkursy dużej rudny, które są zaliczane do Pucharu Świata. Zgodnie z regulaminem, rywalizacja rozpoczyna się w czwartek od konkursu szybkości, następnie w piątek zawodnicy powalczą w konkursie 150 cm z rozgrywką, a po dniu odpoczynku zmierzą się w Grand Prix 155 cm o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

W tabeli Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata przed finałem na prowadzeniu jest Węgier Zoltán Czékus, drugi jest Litwin Andrius Petrovas, a trzeci Grek, Angelos Touloupis. Najlepszy Polak – wicemistrz Polski Dawid Kubiak – zajmuje miejsce czwarte, a Jarosław Skrzyczyński – siódme.

O ostatecznych wynikach rankingu CAVALIADA Tour będą decydowały dwa konkursy pucharowe – piątkowy i niedzielny. W piątek będzie to ostania – siódma – eliminacja (z siedmiu konkursów liczą się cztery najlepsze wyniki), a w niedzielę finał, gdzie punkty mnożone są razy dwa. Tu liderem jest reprezentant Grecji Angelos Touloupis.

– Przede wszystkim pragnę podziękować organizatorom CAVALIADY za zorganizowanie tej niesamowitej serii zawodów. Mam nadzieję, że wygram cykl CAVALIADY. Moje konie są w szczytowej formie na każdym etapie tego touru. Do Krakowa przywiozę mojego najlepszego konia Blue Balou, 9-letniego ogiera Lord Mexx i szybką klacz Jardy. Byłem w Krakowie dwa lata temu i uważam, że to niesamowite miejsce na organizację Finału – mówi Angelos Touloupis.

Drugie miejsce w rankingu CAVALIADA Tour zajmuje sześciokrotny zwycięzca tych rozgrywek – Jarosław Skrzyczyński. W Krakowie stanie przed szansą, aby triumfować po raz siódmy. Na miejscu trzecim jest Tomasz Miśkiewicz.

CAVALIADA to nie tylko sport na wysokim poziomie, ale również uwielbiane przez publiczność konkursy rozrywkowe. Należą do nich: Potęga Skoku (wygrywa ten, kto skoczy najwyżej przez imponujących rozmiarów czerwony mur), Venus vs. Mars (drużyna kobiet rywalizuje przeciwko drużynie mężczyzn) oraz sztafeta i „Speed & Music”. W sztafecie każda drużyna składa się z trzech osób: jednego dorosłego zawodnika, który startuje nie na koniu, ale w… samochodzie oraz dwóch zawodników CAVALIADY Future startujących na kucykach. Ostatnim ze wspomnianych konkursów jest Speed & Music, gdzie szybkość łączy się z głośną muzyką – to jeden z ulubionych konkursów publiczności.

Sponsorem główny CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski. Na imprezę zaprasza Miasto Gospodarz: Kraków.

Najważniejsze konkursy będzie można zobaczyć w TVP Sport, dostępna też będzie transmisja online na stronie organizatora www.live.cavaliada.pl. Bilety można kupić przez stronę www.tobilet.pl. Więcej informacji na stronie: https://krakow.cavaliada.pl/pl/