DIAGNOSTYKA rozpoczyna w Krakowie darmowe testy na Covid-19 dla personelu medycznego

19 kwietnia 2020

Laboratoria medyczne Grupy DIAGNOSTYKA rozpoczynają w Krakowie w poniedziałek w południe akcję BADAMY-WSPIERAMY, czyli bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Próbki pobierane będą w mobilnym punkcie pobrań zlokalizowanym przy TAURON Arenie Kraków (wjazd od al. Pokoju). Testy sfinansowane będą przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz partnerów projektu.  

[Aktualizacja 24.09.2020 r.]: Informujemy, że od poniedziałku 28 września br. uruchomione zostaną szlabany wokół naszego obiektu. Wszyscy zmotoryzowani korzystający z punktu Drive&Go-Thru firmy Diagnostyka, zlokalizowanego przy TAURON Arenie Kraków, są proszeni o podjechanie pojazdem do szlabanu – otworzy się on automatycznie. Przy wyjeździe szlaban również zadziała automatycznie. Przypominamy, że dojazd do mobilnego punktu pobrań (testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2) jest możliwy od al. Pokoju.

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostyków laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.

– Pracownicy służby zdrowia odgrywają na całym świecie kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa. Jednocześnie medycy stanowią grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. W Polsce problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie, począwszy od Warszawy, Łodzi i Poznania, a teraz Krakowa, programu bezpłatnych testów dla wybranych grup medyków. Dzięki temu możliwie jest przeprowadzanie wśród personelu medycznego większej liczby testów na obecność SARS-CoV-2. – powiedział prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Badania w Krakowie wykonywane będę sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywać się będzie w specjalnym Punkcie Pobrań typu „Drive-Thru”, który znajdować się będzie przy TAURON Arenie Kraków (wjazd od strony al. Pokoju).

– Doceniamy każdą inicjatywę, która powoduje, że pracownicy służby zdrowia mający kontakt z zakażonymi osobami mogą poczuć się bezpiecznie, dlatego postanowiliśmy włączyć się w akcję i udostępnić teren, na którym stanie namiot – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.

Na potrzeby akcji Arena Kraków S.A. udostępniła parking TAURON Areny Kraków.

Medycy mogą wykonać badania od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-13:00, w soboty w godz. 8:00-12:00 okazując dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu. Informacja telefoniczna w Krakowie: 799 399 361.

– Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i Diagnostykę – powiedział dr Tomasz Anyszek, Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Diagnostyka.

Badania we wszystkich punktach pobrań finansowane są bezpośrednio przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz PARTNERÓW MEDYKÓW – firmy, które zdecydowały się wesprzeć projekt. Jednocześnie organizatorzy zapraszają do włączenia się do inicjatywy kolejne podmioty, w tym firmy, korporacje i samorządy. Projekt BADAMY-WSPIERAMY mogą wspomóc również osoby indywidualne poprzez platformę siepomaga.pl  Dzięki temu możliwe będzie otwarcie punktów badań medyków w kolejnych miastach, w tym Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Aby poznać zasady wsparcia programu darmowych testów dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą skontaktować się telefonicznie lub mailowo z koordynatorami programu:

Jakubem Strzelczykiem: +48 519 469 026,

Grzegorzem Polusem: +48 663 680 128

lub wysyłając e-mail na adres: badamy@diag.pl.

DIAGNOSTYKA informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności testów mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności testy przeprowadzane są jednak bezpłatnie u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań. Codziennie w każdym Mobilnym Punkcie Pobrań może być pobranych nie więcej niż 120 próbek. Zakupy testów, można dokonać poprzez strony internetowe www.diagnostyka.pl oraz www.zdrowegeny.pl.