DOBRY ROK TAURON ARENY KRAKÓW

28 maja 2015

30 maja minie rok od pierwszego wydarzenia jakie odbyło się w TAURON Arenie Kraków, pora więc na pierwsze podsumowania. Wyniki finansowe, ilość imprez oraz liczba ich uczestników mówią same za siebie – TAURON Arena Kraków udowodniła, jak bardzo była potrzebna i jak ogromne są jej możliwości.

Przychody z obiektu w 2014 r.były wyższe niż planowano – tak wynika z rocznego sprawozdania finansowego spółki. Bardzo dobre są także wyniki finansowe TAURON Areny Kraków w pierwszych miesiącach 2015 r. Pozwalają one założyć, że w 2015 r. przychody z obiektu pokryją koszty jego utrzymania – mówi Zbigniew Rapciak, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. – Doświadczenia innych krajów pokazują, że obiekty tego typu zaczynają na siebie zarabiać po około pięciu latach, my założyliśmy, że będą to co najmniej trzy lata, a teraz okazuje się, że może być lepiej niż planowaliśmy.

Co w finansach?

Przychody uzyskane w ciągu siedmiu miesięcy funkcjonowania obiektu w 2014 r. wyniosły 7,2 mln zł i były o 0,8 mln zł wyższe niż zakładano. Największą część stanowiły przychody z wynajęcia głównej hali, które wyniosły 5,3 mln zł (planowano, że będzie to 4 mln zł). Pozostałe przychody uzyskano z wynajmu: małej hali, powierzchni reklamowych, najmu skybox’ów, powierzchni gastronomicznych i parkingów – wyniosły one łącznie 1,9 mln zł (planowano, że będzie to łącznie 2,4 mln zł; przy czym zakładano, że już w 2014 r. uda się pozyskać sponsora tytularnego obiektu).

Przychody pozyskane z obiektu w 2014 r. nie w pełni pokryły koszty jego utrzymania (wyniosły one 8,3 mln zł). Ostatecznie rok zamknął się niedoborem w wysokości (-) 1,1 mln zł. Ale, co ważne, jest to wynik lepszy od zakładanego o 0,8 mln zł.

W planie ARM S.A. na 2015 r. oszacowano, że przychody z TAURON Areny Kraków wyniosą 11,9 mln zł, założono także, że nie pokryją one w pełni kosztów utrzymania obiektu – niedobór miałby wynieść (-) 1,1 mln zł (koszty oszacowano na 13 mln zł; w tym 2,5 mln zł to podatek od nieruchomości, który trafia do budżetu gminy, a 0,5 mln zł opłaty za wodę, ścieki i energię cieplną).

Wyniki finansowe dotyczące czterech pierwszych miesięcy 2015 r. wskazują jednak, że może być zupełnie inaczej i uda się zbilansować przychody i koszty. Oczywiście o sumach będzie można mówić po zamknięciu roku, ale już po pierwszych miesiącach widać, że wyniki są lepsze od planowanych. Dotyczy to zarówno przychodów z najmu głównej hali jak i skybox’ów, małej hali czy powierzchni gastronomicznych.

Imprezy – powód do dumy!

Koncerty największych światowych gwiazd, festiwale i wielkie artystyczne widowiska, międzynarodowe zawody sportowe i turnieje, walki bokserskie i pokazy mistrzów motorowych akrobacji, do tego konferencje i kongresy – w ciągu minionych 12 miesięcy w TAURON Arenie Kraków odbyło się ponad 30 imprez, które przyciągnęły ponad 620 tys. widzów. Obiekt zarabiał przez 193 dni, z tego 110 to dni imprezowe, a 83 dni przygotowawcze. Ze wspomnianych 110 dni 90 to dni, w których odbywały się imprezy sportowe, a 20 imprezy kulturalne, rozrywkowe i kongresy.

W roku 2014 w głównej hali rozgrywano m.in. mecze grupy D FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, odbyły się tu również: XII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Piłce Siatkowej Mężczyzn, spotkanie Polska – Brazylia w ramach siatkarskiej Ligii Światowej, koszykarski Marcin Gortat Camp 2014, mecz Euroligi Kobiet (Wisła Can-Pack Kraków Galatasaray odeabank Stambuł), a także hokejowy Finał Pucharu Polski. TAURON Arena Kraków gościła również zawodników Mistrzostw Europy Muaythai, uczestników gali KSW oraz gali bokserskiej (z walką wieczoru: Tomasz Adamek kontra Artur Szpilka).

Początek roku 2015 upłynął pod znakiem tenisa i występów Agnieszki Radwańskiej i Marii Szarapowej podczas I rundy Grupy Światowej Fed Cup. Kolejne sportowe wydarzenia to: Mistrzostwa Świata we Freestyle Motocrossie – Diverse NIGHT of the JUMPs, pierwsza w historii gala UFC Fight Night w Polsce, Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie Dywizji 1A oraz Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej Mężczyzn. W ciągu minionego roku mieszkańcom Krakowa trzykrotnie udostępniono lodowisko – w ciągu 63 dni skorzystało z niego ponad 58 tys. osób.

TAURON Arena Kraków to także doskonałe miejsce do organizacji koncertów, wystaw i kongresów. W 2014 roku gościliśmy takich artystów jak: Bryan Adams, Elton John, Michael Buble, Slash i zespół Budka Suflera. Najmłodsi mogli oglądać widowisko Disney on Ice, dla nich zagrała także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, która wykonała muzykę z najsłynniejszych bajek studia Disney Pixar. Z kolei dorośli mogli obejrzeć m.in. „Gladiatora” z muzyką na żywo podczas Festiwalu Muzyki Filmowej. W hali odbył się także Kongres Muszkieterów.

Pierwsze miesiące roku 2015 przyniosły kolejne spektakularne wydarzenia: koncerty Ennio Morricone, Katy Perry, zespołu Queen z Adamem Lambertem oraz Robbiego Williamsa. Ostatnie dni maja to koncertAndré Rieu (28 maja), oraz trzy wydarzenia w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej: plenerowy pokaz filmu Jack Strong (29 maja), Międzynarodowa Gala Seriali (30 maja) oraz na wielki finał – Star Trek Live in Concert (31 maja).

Mały nie znaczy gorszy

            TAURON Arena Kraków to oczywiście nie tylko główna hala. Do dyspozycji organizatorów imprez jest także mała hala oraz teren wokół obiektu. Od końca maja do grudnia 2014 r. mała hala wynajmowana była przez 126 dni, z tego 31 dni na próby (przed imprezami odbywających się w głównym obiekcie); 30 dni na wydarzenia sportowe (zaplecze techniczne i treningowe); 15 dni na imprezy (m.in. Międzynarodowy Turniej w Gimnastyce Artystycznej o Srebrnego Sokoła, a także imprezy firmowe, konferencje, bankiety i szkolenia) oraz 50 dni na cykliczne zajęcia sportowe organizowane przez firmy, szkoły i kluby sportowe.

            Przed TAURON Areną Kraków także wiele się działo – koncert dla uczestników Kongresu Muszkieterów, pokazy sprzętu i umiejętności Wojska Polskiego przed meczem Gortat Team vs Wojsko Polskie, fun zone podczas meczu Ligii Światowej, Mini Mistrzostwa dla dzieci podczas Mistrzostw Świata w Siatkówce, wystawa pojazdów podczas Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych, pokaz nowych elektrycznych autobusów Solaris dla MPK czy Start Zlotu Motocyklistów Grupy Południe – to tylko niektóre z nich.

            TAURON Arena Kraków przyłączyła się także do światowej akcji Light it up blue („Zaświeć się na niebiesko”) organizowanej w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu – ponad 500-metrowy, największy w Europie ekran LED na elewacji świecił się wówczas na niebiesko. Z kolei podczas długiego majowego weekendu ten sam LED zamienił się w ogromną narodową flagę z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja.

Nazwa ma znaczenie

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy było podpisanie przez Agencję Rozwoju Miasta S.A. umowy ze sponsorem tytularnym obiektu. Od 1 lutego 2015 r. jest nim spółka TAURON Polska Energia S.A., a oficjalna nazwa obiektu to: TAURON Arena Kraków.

Znajdź nas

Dodatkowe informacje o TAURON Arenie Kraków i wydarzeniach, które są w niej organizowane można znaleźć na stronie: www.krakowarena.pl oraz na profilu na facebooku: www.facebook.com/TAURONArenaKrakow.

Katarzyna Fiedorowicz-Razmus

Rzecznik Prasowy, ARM S.A.

tel. 12 349 11 29

katarzyna.fiedorowicz@arm.krakow.pl