Dzień Niepodległości Ukrainy

23 sierpnia 2022

24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. Upamiętnia on datę uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 r. Dzień ten uważany jest więc za datę powstania dzisiejszej Ukrainy. Niestety, przypadającą w tym roku 31. rocznicę odzyskania niepodległości przyszło świętować Ukrainie w warunkach wojny.

Nikt z nas się nie spodziewał, że w XXI wieku w Europie będziemy musieli ponownie stawiać czoła wyzwaniu wojny. Pozostające w cieniu rosyjskiej agresji zbrojnej, tegoroczne obchody Dnia Niepodległości Ukrainy mają wydźwięk tragiczny, ale także – jak głęboko wierzymy – symboliczny.

Swoją solidarność z wolną i niepodległą Ukrainą Kraków wyrazi 24 sierpnia w przestrzeni miejskiej. Po zmroku, w barwach narodowych Ukrainy – na niebiesko i żółto – podświetlona zostanie kładka im. o. Bernatka na Podgórzu. Wieczorem kolory Ukrainy zobaczymy na TAURON Arenie Kraków – obiekcie, który od samego początku wojny kojarzony jest z pomocą ukraińskim uchodźcom.

Od pierwszych dni konfliktu w barwach Ukrainy podświetlana jest także wieża telewizyjna firmy Emitel na krakowskich Krzemionkach. Stojący na podwórzu krakowskiego magistratu pomnik ukraińskiej księżniczki Anny Jarosławny – dar dla krakowian od miasta Kijów – także zostanie 24 sierpnia udekorowany ukraińską wstęgą.

Życzymy naszym ukraińskim partnerom i przyjaciołom zwycięstwa i upragnionego pokoju. Przekazujemy im wyrazy nieustającej solidarności i naszego wsparcia. Sława Ukrainie!

www.krakow.pl