INDIANA JONES I WIEDŹMIN W TAURON ARENIE KRAKÓW

16 grudnia 2015

 

28, 29, 30 maja 2016 r.

9. Festiwal Muzyki Filmowej

            Indiana Jones: Poszukiwacze zaginionej Arki – pokaz filmu z muzyką na żywo, Video Game Show: Wiedźmin 3 oraz Gala Muzyki Filmowej: Animacje, podczas której zabrzmi muzyka z takich bajek jak: Shrek, Jak wytresować smoka czy Strażnicy marzeń – to wydarzenia, które odbędą się w TAURON Arenie Kraków w ramach 9. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

            W programie FMF-u, który odbędzie się w dniach 24-30 maja 2016 r. znalazły się m.in. koncerty podczas, których zabrzmią najsłynniejsze tematy z filmów Romana Polańskiego, jazzowe dekonstrukcje przebojów złotej epoki Hollywood, autorskie interpretacje muzyki filmowej w programie: Cinematic Piano, światowe premiery ścieżek do filmów, kompozycje mistrzów do animowanych hitów kinowych oraz światowa premiera muzyki do popularnej gry komputerowej. Nie zabraknie również konkursów, uroczystości, podczas których wręczone zostaną prestiżowe nagrody i oczywiście wyjątkowych gości najwybitniejszych twórców i kompozytorów muzyki filmowej na świecie.

Wydarzenia w TAURON Arenie Kraków organizowane w ramach FMF-u odbędą się w dniach: 28, 29 i 30 maja 2016 r.

Gala Muzyki Filmowej: Animacje

            28 maja (sobota) zapraszamy do TAURON Areny Kraków na Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Bogato ilustrowany klipami do animacji koncert wykonają: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia prowadzone przez jednego z najbardziej cenionych dyrygentów muzyki filmowej — Maestro Franka Strobela.

Zaproszenie do Krakowa przyjęli tacy giganci muzyki do animacji jak John Powell (Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa 2: Odwilż) oraz Harry Gregson-Williams (Shrek, Opowieści z Narnii, Artur ratuje Gwiazdkę). Obydwaj kompozytorzy byli kiedyś członkami prestiżowej Remote Control Productions Hansa Zimmera i często ze sobą współpracują, czego efektem są ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Shrek, Uciekające kurczaki czy Mrówka Z.

W Krakowie po raz pierwszy zabrzmi także suita z muzyką skomponowaną przez wieloletniego przyjaciela FMF Diego Navarro do animacji Odlotowa przygoda, którego polską premierę zaplanowano na 29 stycznia 2016 roku.

Superprodukcja Stevena Spielberga

Niedzielny wieczór (29 maja) będzie należał do nagrodzonej czterema Oscarami superprodukcji Stevena Spielberga. Mowa o filmie Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki — film z muzyką na żywo — z nominowaną do Oskara kultową ścieżką dźwiękową Johna Williamsa zostanie wykonany w Krakowie specjalnie z okazji 35-lecia premiery pierwszej części serii filmów fabularnych.

Johna Williamsa nie trzeba nikomu przedstawiać, ale warto podkreślić, że ten kompozytor na swoim koncie ma blisko 50 nominacji do Nagród Akademii i aż 5 Oscarów. Rozpoznawalny Raiders March otwierający ścieżkę dźwiękową z filmu Poszukiwacze Zaginionej Arki to drugi — po Gwiezdnych Wojnach — najbardziej znany motyw filmowy wszech czasów. Koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii poprowadzi doskonale znany festiwalowej publiczności szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki.

Wielki finał

Na finał 9. Festiwalu Muzyki F (30 maja), jako wisienkę na torcie i prezent dla fanów muzyki do gier zaplanowano: Video Game Show: Wiedźmin 3. To wspólny projekt Krakowskiego Biura Festiwalowego i studia CD Projekt RED, które w maju 2015 roku wydało kolejną część gry opartej na sadze Andrzeja Sapkowskiego.

Wiedźmin to jedna z najbardziej znanych postaci współczesnych gier video, a zarazem jeden z największych kasowych sukcesów polskiego przemysłu gier. Na samą trzecią część złożono ponad 1,5 mln zamówień przedpremierowych, a w ciągu zaledwie sześciu tygodni od premiery sprzedano aż 6 milionów kopii.

Autorem ścieżki dźwiękowej do trzeciej części gry jest Marcin Przybyłowicz, kompozytor na co dzień współpracujący z CD Projekt RED jako dyrektor muzyczny firmy. Liczne nawiązania do muzyki etnicznej, słowiańskiej oraz kultury wikingów pozwolą słuchaczom przenieść się w mroczny świat fantasy.

Koncert wykonają: Chór Pro Musica Mundi, Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz popularny i znany m.in. właśnie ze ścieżki do Wiedźmina zespół Percival, którego specyficzny styl dodatkowo wzmocni etniczny charakter koncertu.

Warto wiedzieć

Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od poniedziałku (21 grudnia) od godz. 14:00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł, a karnety od 120 zł do 380 zł.

Szczegółowy program 9. Festiwalu Muzyki Filmowej oraz dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.fmf.fm.