Kamień i szczotka, czyli tor curlingowy w TAURON Arenie Kraków

4 stycznia 2022

Sezonowy tor curlingowy do końca marca działa w TAURON Arenie Kraków. – To pierwsze i na co najmniej kilka lat, jedyne takie miejsce w Krakowie i Małopolsce – mówią  organizatorzy. Od 21 grudnia zapraszamy do skorzystania z oferty przygotowanej przez Krakowski Klub Curlingowy na parkingu podziemnym największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

– Curling to sport, którego może spróbować każdy niezależnie od wieku, kondycji, płci, sprawności. Co więcej, jest świetną formą integracji i dobrej zabawy. Pozwala też spróbować czegoś nowego i idealne świetnie wpisuje się w ideę „Zimowej Areny” – mówi Agnieszka Wojtysiak, Rzecznik Prasowy Krakowskiego Klubu Curlingowego.

Na parkingu podziemnym TAURON Areny Kraków (wejście od strony ul. Dąbskiej/ parkingu autobusowego) zbudowane zostały dwa tory o pełnowymiarowej długości. Obiekt będzie dostępny dla chętnych od 21 grudnia do końca marca 2022 r.

Godziny otwarcia i rezerwacja miejsc

Tor będzie dostępny od poniedziałku do niedzieli, w dwóch formach:

wejść biletowanych – każdy będzie mógł wchodzić indywidualnie na tor, wykupując bilet wstępu i pod okiem instruktora bawić się z innymi uczestnikami curlingiem. Taka forma będzie dostępna od wtorku do piątku w godz. 14:00-17:00 (ostatnie wejście o godzinie 16:00)., w soboty i niedziele w godz. 12:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00).

– rezerwacji toru – tor będzie dostępny na wyłączność dla grup zorganizowanych. Wymagana będzie wcześniejsza rejestracja na konkretną godzinę i funkcjonować będzie w pozostałych porach (poniedziałek 10:00-17:00, wtorek – piątek w godz. 10:00-22:00, sobota – niedziela: w godz.10:00-22:00).

Rezerwacja będzie możliwa za pośrednictwem strony internetowej KKC www.kkc-curling.pl oraz www.curlingwkrakowie.pl.

Uczestnicy zajęć będą mieli zapewniony wszelki sprzęt curlingowy i akcesoria niezbędne do zabawy / gry w curling. Cały czas będą także wspierani i nadzorowani przez instruktorów klubowych. Będzie się to zawierać w cenie biletu/wynajmu.

Ceny biletów wejść biletowych na godzinę:

– ulgowy – 12 zł

– normalny – 20 zł.

Więcej informacji odnośnie cennika i godzin otwarcia, znajduje się na stronie: www.curlingwkrakowie.pl

***

Curling to zimowy sport olimpijski, w którym najważniejsze są precyzja i taktyka. Do gry w curling potrzebne są: odpowiednie obuwie, szczotka curlingowa, granitowe kamienie oraz odpowiednio przygotowane lodowisko.

Curling jest sportem na całe życie. Uprawiać go mogą wszyscy niezależnie od płci, stopnia sprawności czy wieku. W curling można grać od 6 do 100 lat. Grać można na lodzie sztucznym lub naturalnym, po odpowiednim przygotowaniu. Jest to sport integracyjny, a także uprawiany przez osoby niepełnosprawne na wózkach.

Reguły gry

Curling rozgrywany jest na tafli lodu w kształcie prostokąta, na której narysowane są dwa zestawy specjalnych kół, zwanych domami. W grze mogą wziąć udział dwa zespoły składające się z czterech zawodników. Każdej drużynie przyznawane jest po 8 kamieni w różnych kolorach, a rozgrywka polega na ich naprzemiennych ślizgach – raz jednej drużyny, raz drugiej.

Celem gry jest umieszczenie kamieni jak najbliżej środka koła (domu). Wygrywa ta drużyna, która ma więcej kamieni w domu. Punktowane są tylko kamienie będące bliżej środka domu niż kamienie przeciwnika.

Aby zapanować nad torem ruchu kamienia, trzeba nadać mu odpowiedni kąt i rotację. W celu ulepszenia trajektorii ruchu kamienia dopuszczalne jest szczotkowanie tafli lodu, co polepsza jego tor oraz zwiększa odległość. Jeden mecz curlingowy ma zazwyczaj osiem rund (endów), a w jednej rundzie gry można zdobyć maksymalnie osiem punktów. Aby wygrać, należy obrać odpowiednią taktykę.

***

Krakowski Klub Curlingowy działa od ponad 18 lat. Obecnie ma 62 członków i 10 drużyn. W ciągu sezonu w jego otwartych zajęciach bierze udział ponad 850 osób. Organizuje turnieje, rozgrywki, ligę KKC oraz obozy treningowe dla zawodników. Współpracuje z Polską Federacją Klubów Curlingowych (PFKC) i  Światową Federacją Curlingu.

Dodatkowe informacje o klubie są dostępne na stronie: www.kkc-curling.pl, www.facebook.com/kkc.curling