Kierunek klimat! Zapraszamy na 7. Wielką Lekcję Ekologii w plenerze

27 lipca 2023

My rezerwujemy wspaniałą pogodę a Wy szykujcie dobre humory i planujcie wrześniową niedzielę z rodziną i przyjaciółmi przy TAURON Arenie Kraków! Zapraszamy!

Start: 17 września (niedziela) godz. 11.00

Wydarzenie plenerowe

Kolejna odsłona Wielkiej Lekcji Ekologii przebiegać będzie pod hasłem Kierunek Klimat, bo odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (trwa od 16 do 22 września br.). Dlatego też tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego będziemy się przyglądać szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania w przestrzeni miejskiej.

Dla miłośników jednośladów przygotowaliśmy punkt bezpłatnych kontroli rowerowych i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike. Początkujący cykliści swoje umiejętności będą mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym. Jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych nie tylko rowerem najmłodszych uczestników uczyć będą Policjanci i Strażnicy Miejscy. Dzieci pod opieką instruktorki będą też mogły samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę. Wszystko po to, aby bezpiecznie dla siebie i innych użytkowników poruszać się po  ścieżkach rowerowych i drogach.

W trakcie wydarzenia będzie można odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA zaprezentuje nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny).

Podczas Lekcji poznamy także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną.

Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, ale także w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią zaprosimy na mini pokazy działania instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.

Na stoisku Wydziału ds. Jakości powietrza UMK mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat:

– zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych oraz Programu Stop Smog;

– dostępności zewnętrznych form wsparcia m. in.: Program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna, Program Czyste Powietrze (porady w zakresie zasad programu oraz skompletowania wniosku dotacyjnego czy rozliczeniowego);

– sposobów na oszczędzanie energii.

W niezwykłą podróż uczestników Lekcji zaprosi jak zwykle Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko będą mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji) będą wędrować z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować „na gapę”, na grzbietach zwierząt. Dowiedzą się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.

Nowością podczas tegorocznej edycji będzie scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) wystąpią naukowcy z Politechniki Krakowskiej.

Na scenie zobaczymy także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio” i obejrzymy „Sztukę ekologicznie zaangażowaną” Fundacji CrushOnTrash.

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony Parku Lotników Polskich. Na chętnych czeka Kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami. A na terenie zielonym dla aktywnych gimnastyka pod okiem instruktorki Dominiki Waksmundzkiej.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków S.A.

Partnerami wydarzenia są: Krakowski Holding Komunalny S.A.; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.; Wodociągi Miasta Krakowa S.A.; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A.; Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.; Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Transportu Publicznego; Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej; Straż Miejska Miasta Krakowa; Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; Fundacja Edukacyjna Nausika; SlowFasionCafe; AGH Solar Plane; AGH Solar Boat Team.