Kraków jednym z Miast Gospodarzy CEV EuroVolley 2021 Men

7 grudnia 2020

W piątek, 4 grudnia Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) ogłosiła Miasta Gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn – EuroVolley 2021 Men, które odbędą się w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii. Wśród sześciu miast ze wspomnianych krajów znajduje się Kraków.

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej i czterej gospodarze będą mieli przyjemność i dumę zaprezentować najważniejsze europejskie rozgrywki siatkarskie również w Katowicach, Gdańsku, Ostrawie, Tallinnie i Tampere. To tu 24 reprezentacje staną do zmagań o tytuł najlepszej drużyny kontynentu, a dodatkową stawką będą dwa miejsca kwalifikujące do udziału w FIVB Mistrzostwach Świata 2022.

Męska odsłona CEV EuroVolley 2021 będzie miała aż trzy przystanki w Polsce, znanej już w świecie jako kraj zwariowany na punkcie siatkówki. Kraków – gospodarz finałowych rund edycji 2017 – będzie teraz areną zmagań jednej z czterech grup ME. Turniej przeniesie się następnie do Gdańska, który gościł już eurovolleyowe mecze w 2013 i 2017 roku. Tam też rozegrane zostaną cztery spotkania 1/8 finału i dwa ćwierćfinały. Gospodarzem półfinałów i meczów o medale będą Katowice.

Zgodnie z rewolucyjną koncepcją wprowadzoną przez CEV wraz z ME 2019, EuroVolley odbywa się w aż czterech krajach, przynosząc łączące się z elitarną siatkówką emocje szerszym niż kiedykolwiek rzeszom kibiców. Czeska Ostrawa będzie gospodarzem jednej z czterech grup, a także czterech meczów 1/8 finału oraz dwóch ćwierćfinałów. Dla europejskiej siatkarskiej rodziny to powrót do miejsca, gdzie w 2001 roku rozegrano finały ME siatkarzy.

Pozostałe mecze fazy grupowej odbędą się w Tallinnie i Tampere, przy czym dla Estonii będzie to debiut w roli gospodarza męskiego EuroVolleya. Stolica kraju ma jednak bogate doświadczenie jeśli chodzi o organizację międzynarodowych wydarzeń sportowych, jak chociażby turnieju Final Four Złotej Ligi Europejskiej 2019 To wówczas w Tallinnie Prezydent CEV Aleksandar Boričić ogłosił Estonię współgospodarzem CEV EuroVolley 2021 mężczyzn.

Tampere już od wielu lat było domem dla siatkarskiej reprezentacji Finlandii i zasłużenie utrzyma tę rolę podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy. Kontynentalne mistrzostwa siatkarzy odbywały się już w Finlandii w 1977 i 1993 roku. Gospodarzami tych ostatnich były Oulu i Turku, a w 1977 roku Tampere było współgospodarzem ME z Helsinkami.

– Nie mogliśmy być bardziej zadowoleni z wyboru Miast Gospodarzy przyszłorocznego EyroVolleya mężczyzn – powiedział Prezydent CEV Aleksandar Boričić. – To nowoczesne, tętniące życiem miasta – cecha w pełni zgodna z duchem innowacji i dynamizmem napędzającym nasz projekt EuroVolley od czasu rewolucji, którą zapoczątkowaliśmy edycją 2019. Dziękuję lokalnym i krajowym władzom za ich wsparcie i jestem pewien, że wszystkie sześć miast będzie doskonałymi gospodarzami najważniejszego wydarzenia europejskiej siatkówki. Jeśli warunki na to pozwolą, mamy nadzieję, że jak najwięcej kibiców z różnych krajów będzie mogło odwiedzić te miasta, by cieszyć się naprawdę niezapomnianą siatkarską imprezą.
– W przyszłym roku nasz kraj znów będzie sercem europejskiej siatkówki. Bardzo cieszę się, że po raz kolejny Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej obdarzyła nas zaufaniem – zaufaniem, na które pracowaliśmy przez wiele lat. Podzielam opinię Pana Prezydenta Aleksandara Boričicia, że miasta EuroVolley 2021 Men są znakomitymi wyborami. Dziękuję władzom samorządowym Krakowa, Gdańska i Katowic za niezmienną, wieloletnią przychylność dla Polskiej Siatkówki. Wraz z przyjaciółmi z Czech, Estonii i Finlandii uczynimy wszystko by było to wielkie święto europejskiej siatkówki – dodał Jacek Kasprzyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Przypomnijmy, że 2 listopada reprezentujący Gminę Miejską Kraków Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk podpisali list intencyjny w sprawie kontynuacji współpracy w latach 2020-2023. Strony wyraziły wolę dalszej popularyzacji piłki siatkowej oraz wydarzeń temu służących w wymiarze krajowym i międzynarodowym, a co za tym idzie promocji Miasta Krakowa poprzez organizację w Stolicy Małopolski imprez siatkarskich w latach 2021-2023 – takich jak: CEV Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021 (faza grupowa z udziałem reprezentacji Polski mężczyzn), międzynarodowe zawody w siatkówce plażowej w roku 2021 lub 2022, Siatkarska Liga Narodów w latach 2022 i 2023, inne imprezy rangi międzynarodowej z udziałem seniorskich reprezentacji Polski.

Dodatkowe informacje: www.zis.krakow.pl