KRAKÓW STOLICĄ KARATE

15 października 2016

Na dwa dni TAURON Arena Kraków zmieniła się w stolicę światowego karate – wszystko za sprawą Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016, w którym  udział wzięło ponad dwa tysiące zawodników z 38 państw, z pięciu kontynentów.

Mistrzostwom Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016, które odbyły się w dniach 14-15 października, towarzyszyły zawody rozgrywane w innych głównych stylach oryginalnego karate. W ramach Światowego Festiwalu Renesans Karate-Do odbyły się także: XXIII Mistrzostwa Europy Karate Fudokan, Turniej Karate Koshiki Super Karatedo WGP i  Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym. Turniej zakończył wyjątkowy mecz pomiędzy finalistami Mistrzostw Europy Karate Fudokan i Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym.

– Spotkaliśmy się w Krakowie – prawdziwym mieście renesansu – na Światowym Festiwalu Renesans Karate-do. Łączy nas karate, które jest drogą edukacji. To nie tylko sport, to nie tylko przyjaźń, to znacznie więcej – czuję, że jesteśmy wielką rodziną – powiedział Włodzimierz Kwieciński, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, otwierając mistrzostwa.

Z kolei Prezydent Światowej Federacji Fudokan Ilija Jorga powiedział: Tworzymy właśnie historię. Jestem szczęśliwy, że dzieje się to w Polsce. Pamiętam, że sensei Hidetaka Nishiyama zawsze wspierał karate w Polsce. Jestem pełen szacunku dla waszego kraju.

Medale Polaków

Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym w TAURON Arenie Kraków okazały się szczęśliwe dla naszej reprezentacji. Polacy startujący w kategorii seniorów wywalczyli 11 złotych medali – okazali się bezkonkurencyjni prawie we wszystkich konkurencjach, zdobyli dodatkowo 2 srebrne i 4 brązowe medale. Młodzieżowcy w konkurencjach indywidualnych wywalczyli 10 medali: 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy; juniorzy – 9 medali: 4 złote, 1 srebrny i 4 brązowe; kadeci – również 9 medali: po 3 złote, srebrne i brązowe. W konkurencjach drużynowych kadeci i juniorzy wywalczyli 4 krążki: 2 złote i 2 srebrne. Po raz pierwszy wśród seniorów kobiety rywalizowały w kumite drużynowym.

Wszystkie wyniki są dostępne na stronie: www.karate.pl/mistrzostwa_swiata.php.

Krzysztof Neugebauer, trener kadry narodowej seniorów i młodzieżowców podsumował start swoich podopiecznych: Zrealizowaliśmy program i założenia. Myślimy już o następnych wyzwaniach, żeby cały czas się rozwijać. – Musimy nadal pracować, bo zdobywać jest łatwiej niż bronić. Nie możemy popadać w samozachwyt – to zatrzymuje rozwój – dodał Andrzej Zarzeczny, trener kadry PZKT.

Wspaniale podczas dwóch dni zaprezentowali się również nasi najmłodsi karatecy, którzy wystartowali w II Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym – zdobyli prawie wszystkie mistrzowskie miejsca. Polacy rywalizowali także w Mistrzostwach Europy Karate Fudokan oraz w Turnieju Karate Koshiki.

Rekordowe zawody

Tak wydarzenie podsumował Paweł Janusz, podwójny mistrz świata w kata i współorganizator mistrzostw” – To impreza rekordów – po pierwsze, to rekordowe pod względem liczby zawodników wydarzenie w historii karate, po drugie – pobiliśmy podwójnie rekord świata w układaniu największego sushi. Kolejny rekord pobiły dzieci, uczestnicząc w akcji „Podziel się kilometrem”. Szacuję, że przez te dwa dni przez TAURON Arenę Kraków przewinęło się ok. 20 tys. osób. Cały czas panowała w niej doskonała atmosfera.

Zawody zakończyły się wygranym dla Polaków towarzyskim meczem kumite pomiędzy mistrzami świata w karate tradycyjnym, a mistrzami Europy karate fudokan – drużyną z Rumunii.

Warto wiedzieć

Organizatorzy wydarzenia to: Światowa Federacja Karate Tradycyjnego (WTKF) oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego (PZKT).

Informacje o wydarzeniu są dostępne na stronach:

www.karate.pl/mistrzostwa_swiata_w_karate_tradycyjnym_krakow_orlen_2016.php oraz www.wtkfkarate.org/world-traditional-karate-do-championships-orlen-cracow-2016/.