Kraków uczci 103. rocznicę wyzwolenia spod władzy zaborczej

26 października 2021

31 października 1918 roku Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Z tej okazji w dniach 28-31 października w naszym mieście odbędą się symboliczne uroczystości upamiętniające 103. rocznicę tego wydarzenia. Na biało-niebiesko zaświeci się m.in. TAURON Arena Kraków.

W czwartek, 28 października, na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód”, przy pl. Na Groblach 23, odbędzie się bieg sztafetowy reprezentacji krakowskich liceów o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Najlepsza drużyna otrzyma główne trofeum  – szablę Antoniego Stawarza.

W ramach uczczenia 103. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej zostaną złożone kwiaty w miejscach historycznie najważniejszych dla wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.

W piątek, 29 października, przed Urzędem Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim 1 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Kwiaty zostaną złożone także przy pomniku na pl. Niepodległości w Podgórzu upamiętniającym bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. Na grobie kpt. Antoniego Stawarza na  cmentarzu Rakowickim złożone zostaną kwiaty i zapłonie znicz „Kraków pamięta”. Wieczorem kwiaty zostaną złożone na terenie Dworca Kraków-Płaszów.

W niedzielę, 31 października, przedstawiciele władz Miasta, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic I i XIII złożą kwiaty pod tablicą na Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym.

W dniach 29-31 października Kraków zostanie udekorowany biało-niebieskimi flagami. Flagi pojawią się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Biało-niebieskie będą maszty przed Magistratem. Udekorowane biało-niebieskimi flagami zostaną także maszty na Rynku Głównym i plac Niepodległości w Podgórzu. Miejska flaga pojawi się także na Wieży Ratuszowej. Dodatkowo na placu Niepodległości będą stojaki z flagami. Na ulice Krakowa wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany flagami miejskimi. W dniach 30 i 31 października podświetlone w barwach biało-niebieskich zostaną: kładka im. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach. Wieża telewizyjna zostanie także podświetlona w barwach miasta 28 października, a TAURON Arena Kraków 29 października.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.krakow.pl.