Kraków uczci 104. rocznicę wyzwolenia spod władzy zaborczej

24 października 2022

31 października 1918 roku Kraków – jako pierwsze z dużych polskich miast – odzyskał niepodległość. Z tej okazji w dniach 27–31 października w naszym mieście odbędą się uroczystości upamiętniające 104. rocznicę tego wydarzenia. TAURON Arena Kraków zaświeci się na biało-niebiesko.

W czwartek, 27 października, o godz. 11.00 na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód” przy pl. Na Groblach 23 odbędzie się bieg sztafetowy reprezentacji krakowskich liceów o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Najlepsza drużyna otrzyma główne trofeum – szablę Antoniego Stawarza.

W reprezentacji każdego z liceów weźmie udział sztafeta złożona z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Każdy z uczestników sztafety ma do pokonania dwa okrążenia bieżni (2 x 300 m). Najlepsza drużyna otrzyma główne trofeum – szablę kpt. Antoniego Stawarza oraz nagrody indywidualne, ufundowane przez prezydenta Krakowa i medale ufundowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Zachód”. Drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce, otrzymają pamiątkowe puchary i medale.

W ramach uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej zostaną złożone kwiaty w miejscach historycznie najważniejszych dla wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.

W piątek, 28 października, o godz. 11.45, przed Urzędem Miasta Krakowa na Rynku Podgórskim zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim, poległym za ojczyznę. W południe kwiaty zostaną złożone także przy pomniku na pl. Niepodległości w Podgórzu, upamiętniającym bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków, walczących o wolną i niepodległą Polskę. Program artystyczny zaprezentuje młodzież z IV LO im. Tadeusza Kościuszki i Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego.

Na grobie kpt. Antoniego Stawarza na cmentarzu Rakowickim złożone zostaną kwiaty
i zapłonie znicz „Kraków pamięta”. Kwiaty zostaną także złożone na terenie Dworca Kraków-Płaszów.

W poniedziałek, 31 października, w południe przedstawiciele władz miasta, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic I i XIII, złożą kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej na Rynku Głównym.

W dniach 27–31 października Kraków zostanie udekorowany biało-niebieskimi flagami. Flagi pojawią się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych.

Biało-niebieskie będą maszty przed Magistratem. Udekorowane biało-niebieskimi flagami zostaną także maszty na Rynku Głównym i plac Niepodległości w Podgórzu. Miejska flaga pojawi się także na Wieży Ratuszowej. Dodatkowo na pl. Niepodległości będą stojaki z flagami. Na ulice Krakowa wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany flagami miejskimi. Podświetlone na biało-niebiesko zostaną po zmroku: kładka im. Bernatka, TAURON Arena Kraków i wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

Również pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane flagami w terminie 28-31 października.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie www.krakow.pl.