Kraków uczci Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

23 marca 2022

W czwartek, 24 marca w całym kraju obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. TAURON Arena Kraków, kładka Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel będą po zmroku podświetlone w biało – czerwonych barwach.

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką  flagi państwowe pojawią się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Ze względu na szczególne okoliczności w tym roku na znak solidarności z Ukrainą obok barw narodowych wyeksponowane zostaną  również flagi błękitno-żółte.

TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel zaświecą się po zmroku na biało-czerwono.

Przypomnijmy; 20 marca 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prace nad ustawą  zostały zainicjowane w październiku 2017 roku, podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Wybrana na dzień obchodów data –  24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Przypomnienie bohaterstwa rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.

krakow.pl