Kraków uczci rocznicę wyzwolenia spod władzy zaborczej

26 października 2020

30 i 31 października 2020 r. TAURON Arena Kraków zaświeci się na biało-niebiesko

31 października 1918 r. Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Z tej okazji w dniach 30-31 października w naszym mieście odbędą się symboliczne uroczystości upamiętniające 102. rocznicę tego wydarzenia. W tych dniach podświetlone w barwach biało-niebieskich zostaną: TAURON Arena Kraków, kładka im. Bernatka, estakada Lipska – Wielicka, oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

W tym roku program wydarzeń został zmieniony ze względu na sytuację epidemiczną. Nie odbędzie się tradycyjny Bieg o Szablę kpt. Antoniego Stawarza. W piątek, 30 października przed Urzędem Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim 1 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Kwiaty zostaną złożone także przy pomniku na pl. Niepodległości w Podgórzu upamiętniającym bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. Na grobie kpt. Antoniego Stawarza cmentarzu Rakowickim złożone zostaną kwiaty i zapłonie znicz „Kraków pamięta”. Wieczorem kwiaty zostaną złożone na terenie Dworca Kraków-Płaszów. W sobotę, 31 października przedstawiciele władz Miasta, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic I i XIII złożą kwiaty pod tablicą na Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym.

W dniach 30-31 października budynki Urzędu Miasta Krakowa zostaną udekorowane biało-niebieskimi flagami. Miejskie flagi pojawią się na pojazdach komunikacji miejskiej, budynkach użyteczności publicznej, udekorowane zostaną również miejskie place.  30 i 31 października podświetlone w barwach biało-niebieskich zostaną: kładka im. Bernatka, estakada Lipska – Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

Dodatkowe informacje o obchodach są dostępne na stronie: www.krakow.pl