Kraków zaświeci dla kobiet na pomarańczowo

25 listopada 2022

Kraków obok wielu innych miast na świecie weźmie udział w kampanii przeciwko przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewcząt – Orange the World. TAURON Arena Kraków zaświeci się wieczorem na pomarańczowo.

Kampania Orange the World, w Polsce pod nazwą Orange Day, rozpocznie się w Krakowie 25 listopada i potrwa do 10 grudnia (na zakończenie akcji obiekty ponownie zaświecą w kolorze pomarańczowym).

W piątek, 25 listopada, wieczorem w geście solidarności z kobietami – ofiarami przemocy rozświetlą się na pomarańczowo TAURON Arena Kraków, kładka im. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

Akcję, którą prowadzi Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Akcja ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i polega na tym, że w całej Europie na kolor pomarańczowy podświetlane są budynki użyteczności publicznej.

Fakty są zatrważające. Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22% z rąk partnera. Ponad 20% młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w Internecie.

Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie, ale nie otrzymują kompleksowej pomocy – ich zeznania bywają podważane, a otoczenie często usprawiedliwia sprawcę. Nie pozwólmy na to, aby społeczeństwo nie reagowało na przemoc. Razem jesteśmy silne, bądźcie z nami w geście solidarności z ofiarami z całego świata!

www.krakow.pl