1 maja 2020

1 maja (piątek) w ponad w ponad 100 miastach w Polsce, w tym: Krakowie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu odbędzie się akcja Light the sky realizowana przez środowisko techniki estradowej.

O godz. 21:30 patrzcie w niebo!

#lightthesky #zostańwdomu #niekłammedyka

Akcja Light the sky jest wyrazem solidarności przede wszystkim z tymi, którzy są na pierwszej linii frontu – personelem medycznym. Jest też sposobem na zamanifestowanie dramatycznej sytuacji w kulturze i w technice estradowej.

TAURON Arena Kraków  wspiera akcję organizowaną przez osoby, bez których nie odbyłby się żaden koncert, show czy przedstawienie w naszym obiekcie.
Po raz kolejny dziękujemy też całemu personelowi medycznemu za heroiczną walkę każdego dnia!
I zachęcamy Was do ich wsparcia – możecie to zrobić biorąc udział w Aukcja charytatywna dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Akademię Sztuk pięknych w Krakowie. 

***

Walka personelu medycznego, lekarzy, lekarek, pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników, salowych, jest w tym najbardziej heroiczna. Na nich spoczywa ogromny ciężar ratowania życia i powstrzymania pandemii. Ich poświęcenie i nadludzki wysiłek nie może być niezauważony i niedoceniony. Wciąż potrzebują oni naszego wsparcia materialnego i społecznego!

Stąd środowisko branży estradowej, technicy sceny chcą pokazać i solidarność i podziękować wszystkim, którzy ratują życie ludzkie i nas szpitalach, ratownikom, pielęgniarkom, lekarzom.

Oni ponoszą obecnie największy trud i narażają swoje życie. Ważne jest aby ich wesprzeć moralnie i finansowo. Ważne jest aby każdy kto może siedział w domu i osoby, które wchodzą w kontakt z nimi informowały czy mogły być w kontakcie z osobami zarażonymi lub powracającymi z zagranicy.

Akcja mobilizuje techników estrady, którzy dobrowolnie i samodzielnie o wyznaczonej porze 21.30 w piątek (1 maja), zrobią krótki pokaz świateł i opublikują materiały z akcji z hasztagami #zostanwdomu #nieklammedyka #lightthesky.

Jest to inicjatywa na wzór wcześniejszych, które odbyły się w Holandii, Belgii czy na Węgrzech.

Jednocześnie, w sektorze kultury toczy się inna walka, o przetrwanie artystów, realizatorów, techników i przedsiębiorstw. Zakaz spektakli, koncertów, wystaw, wszelkich imprez rozrywkowo-artystycznych, oznacza niemożność z dnia na dzień wykonywania pracy.

Kultura jest absolutnie konieczna do życia. Teraz oglądamy koncerty i wystawy w internecie, wracamy do wspomnień z festiwali. Ktoś je wymyślił, ktoś je zagrał, ktoś je stworzył i nagrał.

Sektor kultury i techniki estradowej przeżywa ogromny kryzys. Teatry, sale koncertowe, kluby, areny stanęły. Dziesiątki tysięcy ludzi pracujących w kulturze nie są w stanie funkcjonować. Konsekwencje tego kryzysu pozostaną z nami na dłużej, poza ten moment gdy wyjdziemy z naszych domów, do pracy, do parku i na zakupy w galerii.

Akcja Light the sky jest wyrazem solidarności przede wszystkim z tymi, którzy są na pierwszej linii frontu – personelem medycznym. Jest też sposobem na zamanifestowanie dramatycznej sytuacji w kulturze i w technice estradowej.