MAGIA MUZYKI FILMOWEJ

6 kwietnia 2016

 

Hans Zimmer w TAURON Arenie Kraków

To był wyjątkowy wieczór. 3 maja, publiczność zgromadzona w TAURON Arenie Kraków na kilka godzin przeniosła się do magicznego świata muzyki filmowej Hansa Zimmera. Nie zabrakło utworów z takich kinowych przebojów jak „Piraci z Karaibów”, „Król Lew”, czy „Gladiator”. Każdy z nich nagradzany był gromkimi brawami.

Hans Zimmer osobiście zagrał na wielu instrumentach. Towarzyszyła mu Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz gość specjalny Aleksander Milwiw-Baron, członek zespołu Afromental.

Człowiek orkiestra

Hans Zimmer urodził się w 1957 r. we Frankfurcie nad Menem. Jak sam mówi, z powodu charakteru, który nie uznaje autorytetów, uczył się gry na pianinie tylko przez dwa tygodnie i nie ma muzycznego wykształcenia. Jako nastolatek wyjechał do szkoły w Londynie, gdzie poznał Trevora Horna i Geoffa Downesa, z którymi założył zespół The Buggles. W świat muzyki filmowej Zimmer wszedł podczas współpracy ze znanym kompozytorem, Stanleyem Myersem.

Hans Zimmer określany jest mianem człowieka orkiestry i twórcą nowoczesnego brzmienia muzyki filmowej. Podczas pisania swoich utworów wykazał się błyskotliwością w łączeniu orkiestry z elektronicznym brzmieniem syntezatorów i pracą na komputerach, co później stało się jego cechą rozpoznawczą.

Wielka kariera Hansa Zimmera rozpoczęła się w 1988 r., gdy za ścieżkę dźwiękową do dramatu „Rain Man” otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. W połowie lat 90. kompozytor zdobył Nagrodę Akademii za muzykę do animowanego filmu Disneya – „Król Lew”. Od tego czasu otrzymywał coraz więcej propozycji. Jest autorem muzyki do takich filmów, jak „Karmazynowy przypływ”, „Cienka czerwona linia”, „Gladiator”, „Ostatni Samuraj”, „Sherlock Holmes” czy „Incepcja”. Skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad 150 filmów, ma na koncie m.in. Oskara, dwa Złote Globy i dwie nagrody Grammy.

Organizatorem wydarzenia w TAURON Arenie Kraków była JVS Group. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.jvsgroup.cz/pl.