MERCY CENTRE W TAURON ARENIE KRAKÓW

31 lipca 2016

Podczas Światowych Dni Młodzieży Rycerze Kolumba zorganizowali największe centrum spotkań dla anglojęzycznych pielgrzymów

Przez pięć dni (od 26 do 30 lipca) w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce młodzi ludzie z całego świata mogli brać udział w katechezach, konferencjach i mszach św. Mogli też wysłuchać wystąpień znanych katolickich mówców i koncertów gwiazd muzyki chrześcijańskiej oraz pomodlić się przy relikwiach polskich świętych.

Międzynarodowe Centrum Anglojęzyczne „Mercy Centre” w TAURON Arenie Kraków zostało przygotowane przez Rycerzy Kolumba – największą na świecie katolicką organizację o charakterze charytatywnym.

Przygotowany przez nich bogaty program wydarzeń był skierowany w szczególności do młodzieży anglojęzycznej, dlatego wśród pielgrzymów dominowały osoby ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. W TAURON Arenie Kraków odbyły się Konferencje Episkopatów Australii, Kanady i USA (w tej ostatniej udział wzięło 85 biskupów).

W hali obecni byli także duże grupy pielgrzymów z wielu innych krajów m.in. Wielkiej Brytanii, Słowenii, Brazylii, Francji, Malty, Indii, RPA, Ukrainy i Polski. Każdego dnia w wydarzeniach udział brało od kilku do kilkuanastu tysięcy osób. Spotkania odbywały się na terenie całego obiektu – na Arenie Głównej, w Małej Hali, salach konferencyjnych, foyer oraz na zewnątrz obiektu.

Miasto Świętych

„Mercy Centre” zostało otwarte we wtorek (26 lipca). Tego dnia Arcybiskup William E. Lori – Najwyższy Kapelan Rycerzy Kolumba i honorowy prymas Stanów Zjednoczonych, poświęcił TAURON Arenę Kraków. Następnie odbyły się narodowe spotkania pielgrzymów z Australii, w którym udział wzięli m.in. abp Christopher Prowse i bp Mark Stuart Edwards OMI oraz pielgrzymów z Kanady.

W programie znalazł się także panel dyskusyjny o Krakowie pt. „Miasto Świętych” z udziałem Georga Weigela, biografa Jana Pawła II i komentatora NBC News. Obecni byli również: ks. Thomas Rosica, dyrektor Telewizji Salt+Light i asystent w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej, matka Agnes Mary Donovan, przełożona Sisters of Life oraz dr Michał Łuczewski, socjolog i badacz myśli Jana Pawła II.

Dyskusja o świętych była ważna z jeszcze jednego powodu. Podczas Światowych Dni Młodzieży w TAURON Arena Kraków miało miejsce wydarzenie bez precedensu – hala stała się wyjątkowym miejscem, w którym pielgrzymi mogli pomodlić się przy aż pięciu relikwiach zgormadzonych specjalnie na tę okazję przez Rycerzy Kolumba: św. Jana Pawła II, św. Alberta Chmielowskiego, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie były wystawiane w specjalnie przygotowanej kaplicy w Małej Hali, były także, w uroczystych procesjach, przenoszone do Areny Głównej.

Rozmowy o wolności

Tematem, przewodnim drugiego dnia (27 lipca, środa) była wolność. Podczas porannego spotkania goście wysłuchali programu prowadzonego przez Chrisa Stefanicka przeplatanego muzyką Shauna Garrisona z zespołem. W debacie o wolności religijnej udział wzięli: abp William E.Lori, George Weigel oraz wiceprzewodnicząca humanitarnej organizacji pozarządowej Roads of Success, Jacqueline Isaac, która podzieliła się historiami z ogarniętego wojną Iraku. Część katechetyczną zakończyła msza św., którą celebrował kard. Seán O’Malley, arcybiskup Bostonu.

Wieczorem, podczas specjalnego koncertu na scenie w TAURON Arenie Kraków, wystąpili: ośmiokrotnie nominowany do nagrody Grammy Matt Maher oraz nominowana do przyznawanej przez Gospel Music Association nagrody Dove Audrey Assad. Na scenie pojawili się również: mówca Joel Stepanek oraz bp Robert Barron, biskup pomocniczy Los Angeles oraz założyciel organizacji Word on Fire.

Znaczenie solidarności

Głównym hasłem czwartkowych (28 lipca) spotkań była solidarność. W programie znalazły się katechezy, w których udział wzięli: Curtis Martin, założyciel organizacji FOCUS, małżeństwo: Scott i Annie Powell oraz kard. Luis Antonio Tagle z Filipin – arcybiskup Manili nazywany „Wojtyłą z Azji”. Sesję zakończyła msza św. oraz spotkania w ramach School of Mercy.

Piątek (29 lipca) był ostatnim dniem katechez odbywających się w TAURON Arenie Kraków. Pielgrzymi wysłuchali programu przygotowanego przez Chrisa Stefanicka. Towarzyszyli mu mówcy: s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Jeff i Emily Runyan oraz kard. Timothy Dolan, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA. Dzień zakończyły spotkania w ramach School of Mercy.

Sobota (30 lipca) była dniem, w którym przedstawiciele Konferencji Episkopatu USA spotkali się w „Mercy Centre” z amerykańskimi pielgrzymami.

Pielgrzym nigdy się nie nudzi

W przerwach między spotkaniami, przez wszystkie dni funkcjonowania „Mercy Centre”, pielgrzymi mogli odwiedzać kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu przygotowaną w Malej Hali i skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. We foyer TAURON Areny Kraków mogli obejrzeć wystawy poświęcone powołaniu do życia kapłańskiego, Bożemu Miłosierdziu, Janowi Pawłowi II, Solidarności oraz doświadczeniu Auschwitz.

W TAURON Arenie Kraków pielgrzymi mieli dostęp do pełnej oferty gastronomicznej zarówno w restauracjach, w punktach gastronomicznych wewnątrz obiektu oraz w namiotach na zewnątrz obiektu. W punktach gastronomicznych pielgrzymi mogli realizować specjalne talony ze swoich pakietów. Do dyspozycji pielgrzymów były również stoiska z pamiątkami i dewocjonaliami, stoisko Poczty Polskiej i punkt Konsulatu USA.

Warto wiedzieć

Organizatorami „Mercy Centre” byli Rycerze Kolumba, a partnerami: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna Kowalska, Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie i zgromadzenie Sisters of Life – wspólnota kobiet założona w Nowym Jorku, pracująca nad ochroną i wzmocnieniem szacunku dla świętości ludzkiego życia.

Oprócz wymienionych partnerami Rycerzy Kolumba byli także: kanadyjska telewizja Salt + Light, organizacja Holy Cross Family Ministries, Dominikański Ośrodek Liturgiczny, National Religious Vocation Conference i National Council of Diocesan Vocations Directors.

Dodatkowe informacje o wydarzeń Mercy Centre w TAURON Arenie Kraków dostępne są na stronie: www.wydenglishsite.org.