Mistrzostwa Świata 2023 w Piłce Ręcznej odbędą się w TAURON Arenie Kraków

26 listopada 2021

Kraków oraz Małopolska to kolejni gospodarze mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które w 2023 roku zorganizują Polska i Szwecja. Jednym z partnerów turnieju będzie Polska Organizacja Turystyczna.

W piątek, 26 listopada, odbyła się konferencja prasowa poświęcona 28. Mistrzostwom Świata Mężczyzn w piłce ręcznej 2023, w której udział wzięli Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej  – Rafał Szlachta.

W trakcie uroczystości podpisano list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków, Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, Województwem Małopolskim oraz Polską Organizacją Turystyczną w sprawie organizacji mistrzostw świata.

– W ostatnich latach Kraków był gospodarzem licznych wydarzeń rangi europejskiej i światowej: siatkarskich, kajakarskich czy piłkarskich. 28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn to kolejna wspaniała okazja do promocji naszego miasta na arenie międzynarodowej. Jestem przekonany, że za sprawą turnieju znowu będziemy przeżywać wielkie sportowe święto z udziałem kibiców z całej Polski i z zagranicy – powiedział podczas konferencji prasowej Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski.

– Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny do Krakowa zawita piłka ręczna na najwyższym poziomie. W 2016 roku TAURON Arena Kraków była bowiem miejscem rozegrania wszystkich grupowych spotkań reprezentacji Polski, a także meczu o 3. miejsce oraz finału Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016. Cieszę się więc, że do naszego miasta – mając w pamięci udaną współpracę w 2016 roku – wraca także piłka ręczna i to w najlepszym wydaniu, w postaci najważniejszej imprezy 2023 roku – dodał Jacek Majchrowski.

– Stawiamy na partnerów sprawdzonych w boju. Władze Krakowa i Małopolski to prawdziwi przyjaciele sportu i piłki ręcznej. Chcemy, aby nasz turniej był prawdziwym świętem szczypiorniaka i został zapamiętany na długo jako wyjątkowe wydarzenie. Liczymy nie tylko na wielkie emocje, ale także promocję sportu wśród dzieci i młodzieży – zapowiada prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański.

Narodowym Dostawcą 28. Mistrzostw Świata Mężczyzn będzie Polska Organizacja Turystyczna (POT).

– To dla nas strategiczne partnerstwo, bo mamy wspólne cele. Każda wielka impreza sportowa to zarówno okazja do rywalizacji, jak i promocji kraju jako miejsca atrakcyjnego dla turystów – powiedział dyrektor turnieju Grzegorz Gutkowski.

W TAURON Arenie Kraków odbędzie się  21 z 61 meczów turnieju. Będą wśród nich występy Polaków w rundzie głównej.

– Awans naszej drużyny do tej fazy rozgrywek to cel podstawowy. Jesteśmy przekonani, że w drugiej połowie stycznia zobaczymy naszą reprezentację w Krakowie – dodał Henryk Szczepański.

Mistrzostwa świata będą miały po polskiej stronie sześciu gospodarzy. To cztery miasta (Katowice, Płock, Kraków) oraz dwa regiony (Śląsk, Małopolska). Ostatnie Miasto Gospodarza turnieju poznamy na początku grudnia.