NOWA PŁYTA ZBIGNIEWA PREISNERA

22 marca 2019

Grający od piątego roku życia i niedoceniany polski pianista Dominik Wania został wykonawcą najnowszego albumu Zbigniewa Preisnera „Twilight”. Ten magiczny duet będzie można usłyszeć już  5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków na koncercie jubileuszowym, organizowanym z okazji 40-lecia pracy artystycznej polskiego kompozytora.

Płyta „Twilight” jest zupełnie niepodobna do twórczości Zbigniewa Preisnera. W ogólnym odbiorze przynosi na myśl album pt.„10 łatwych utworów na fortepian” w wykonaniu Leszka Możdzera, wydany w 1999 roku. Fani kompozytora musieli czekać okrągłe 10 lat na ciepłe i pogodne dźwięki, którym pianista Dominik Wania nadał brzmienia pełne emocji. Kojące i ciepłe melodie wygrywane są przez 37-letniego pianistę z największym wyczuciem, a każda kolejna nuta dyskretnie sugeruje ścieżkę uczuć, którą słuchacz będzie podążał w następnym utworze. Pianista doskonale prowadzi słuchaczy przez historię przemijania, którą udało stworzyć się Zbigniewowi Preisnerowi. Nie powinno to dziwić, ponieważ Dominik Wania to niedoceniany diament wśród polskich pianistów.

– Polecił mi go Tomasz Stańko. Dominik Wania to genialny pianista, a przy okazji fantastyczny człowiek. Tylko jest trochę wycofany. Na początku naszej współpracy nie wiedziałem, czy on nie chce mówić, czy się obraził? Jednak jak się go dłużej poznaje, to jest to naprawdę fantastyczny, otwarty człowiek. – opowiada Zbigniew Preisner o swojej współpracy z Dominikiem Wanią. – Zawsze czułem pewien niedosyt wykorzystania jego talentu. Postanowiłem więc napisać dziewięć  utworów na solo fortepian, które nagraliśmy w czerwcu 2018. Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w części zaprezentować ogromny talent Dominika – mówi Zbigniew Preisner o wykonawcy swojej muzyki w rozmowie z Katarzyną Janowską w programie „Rezerwacja” dla portalu onet.pl

Można było się spodziewać, że Wania nie jest pianistą z przypadku, ponieważ Preisner bardzo dokładnie dobiera muzyków do swoich kompozycji. Pianista gra na fortepianie od 5 roku życia, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, studiował pod kierunkiem Danilo Pereza na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA), brał udział w wielu kursach mistrzowskich z dziedziny muzyki poważnej i jazzu. Pianista jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie, wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Artysta ceniony jest również zagranicą –  został członkiem National Music Honor Society – Pi Kappa Lambda. W czerwcu 2013 roku ukazał się jego autorski, debiutancki album trio, zatytułowany „Ravel”. Muzyk otrzymał także trzy nominacje do Fryderyków. Nic więc dziwnego, że ich wspólne dzieło Wanii i Preisnera „Twilight” to prawdziwa perła wśród muzycznych nowości.

Dominik Wania wystąpi również na koncercie jubileuszowym organizowanym z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. Wieczór 5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków będzie  zdecydowanie jedną z najciekawszych propozycji artystycznych tego roku, a także najbardziej prestiżowym i oczekiwanym wydarzeniem w Polsce. W wybranych utworach wystąpią także Teresa Salgueiro, Lisa Gerrard i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi również światowej sławy top modelka Anja Rubik i legenda polskiego kina – Jerzy Trela. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których Preisner skomponował muzykę.