ODSŁONIĘCIE TABLIC W ALEI PODRÓŻNIKÓW, ODKRYWCÓW I ZDOBYWCÓW

10 września 2019

14 września 2019 r. (sobota)

godz. 10:00-13:00

godz. 12:00 – uroczyste odsłonięcie tablic

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców biegnąca przy TAURON Arenie Kraków, wzdłuż ul. Stanisława Lema wzbogaci się o kolejne wielkie postaci, które dołączą do 38 już wcześniej wyróżnionych. Nowe tablice upamiętnią Jerzego Leona Jelińskiego, Sławomira Makaruka, Marcina Jamkowskiego i Andrzeja Bargiela.

Jerzy Leon Jeliński to podróżnik, automobilista i harcerz. Pierwszy Europejczyk, pierwszy Polak, który objechał samochodem cały świat (przejechał około 68000 kilometrów). Pierwszy Polak z międzynarodowym prawem jazdy. Od 30 maja 1926 roku do 31 października 1928 roku, uczestniczył w wyprawie samochodem dookoła świata.

Sławomir Makaruk, pseud. Makaron to podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej.

Marcin Jamkowski to dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec.

Andrzej Bargiel to narciarz wysokogórski, członek polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, ratownik TOPR. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak.

Program wydarzenia

Na uroczyste odsłonięcie tablic przed dębami w Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców organizatorzy zapraszają 14 września (sobota) od godz. 10.00 do 13.00 (uroczyste odsłonięcie tablic o 12.00).

W programie znalazł się także pokaz pojazdów zabytkowych, w tym oryginalny pojazd jakim Jerzy Jeliński objechał świat w 1926 roku! Pojazd będzie prowadzony przez wnuka Pana Jelińskiego – Marka Szukalskiego, który także odsłoni tablicę dedykowaną dziadkowi.

Pojazdy prezentowane będą przed TAURON Areną Kraków, by każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przy pojazdach, także z uhonorowanymi gośćmi.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu: http://klubpodroznikow.com/konkursy/97-inne/1186-aleja-podroznikow

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Począwszy od 2017 r. corocznie wybierani są kolejni wyjątkowi Polacy, wielcy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy. Tym szczególnym postaciom dedykowane są dęby w alei, oraz tablice przedstawiające ich dokonania. W 2017 r. aleję zapoczątkowało 30 wybranych nazwisk wyjątkowych osób. Rok 2018 to kolejne 8 wybitnych postaci. W 2019 roku decyzją kapituły, aleja powiększy się o cztery nazwiska wybitnych Polaków.