Rafał Sonik ambasadorem MŚ 2023

4 października 2022

Rafał Sonik, najsłynniejszy polski kierowca w rajdach terenowych w kategorii quadów, zwycięzca m.in. Rajdu Dakar, będzie ambasadorem Krakowa w trakcie mistrzostw świata w piłce ręcznej. Informacja została ogłoszona dziś (4 października) podczas konferencji prasowej, która odbyła się w TAURON Arenie Kraków.

Impreza odbędzie się w dniach 11-29 stycznia w Polsce i Szwecji. W Krakowie zostanie rozegranych dwadzieścia jeden meczów tej imprezy.

Sonik, który od urodzenia jest mieszkańcem Krakowa, podkreśla, że ma piękne wspomnienia związane z piłką ręczną.

– Najlepszy w mojej karierze był 2015 rok, gdy zwyciężyłem – dotychczas jako jedyny Polak – Rajd Dakar. W tamtym sezonie wygrałem także Puchar Świata, o ile pamiętam cztery z sześciu rajdów. Między innymi ten w Katarze, a było to niedługo po mistrzostwach świata w piłce ręcznej w tym kraju, a wówczas moim konkurentem głównym był właśnie Katarczyk. Mecze polskich piłkarzy ręcznych podczas mistrzostw Świata w Katarze i ten sukces to moje najpiękniejsze skojarzenie sportowe – mówi.

Dla wybitnego sportowca pełnienie roli ambasadora imprezy jest wielkich zaszczytem. – Szczególnie, że jestem krakowianinem. Tutaj spędziłem większość życia, choć oczywiście również na wielu pustyniach świata, ale jednak Kraków to jest mój port macierzysty, moja mała ojczyzna. Mam w historii też to, że przyczyniłem się do tego, że TAURON Arena wygląda tak, jak wygląda, czyli, że jest najwspanialszym sportowym obiektem multifunkcyjnym w Polsce. Wywołałem przeniesienie mistrzostw świata super enduro właśnie do TAURON Areny w ostatnich latach i wciąż tu się odbywają. Z każdej strony patrząc, to, że jestem ambasadorem, stało się to jakimś rodzajem, jak to mówi klasyk, oczywistej oczywistości – dodaje.

Mistrzostwa świata w Polsce rozpoczną się za dziewięćdziesiąt dziewięć dni, a równo za sto odbędzie się pierwszy mecz w Krakowie.

– Kraków jest gotowy, Kraków na to czeka, Kraków się przygotowuje. Kolejna wielka impreza i kolejne wielkie emocje. Miejmy nadzieję, że Kraków jak zwykle będzie miastem szczęśliwym. Przypomnę tylko piękną imprezę, czyli mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. To była najlepsza impreza w 2016 roku. Piłka ręczna musi być w Krakowie i mam nadzieję, że tym razem będziemy grać aż do Sztokholmu – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Dyrektor mistrzostw świata w Polsce Grzegorz Gutkowski podkreśla, że wszystkie przygotowania do największej imprezy w historii polskiej piłki ręcznej idą zgodnie z planem.

– To już jest ta tak zwana ostatnia prosta, bo wydaje się, że to jest aż sto dni, ale to jest tylko sto dni. Czas naprawdę bardzo szybko upływa. Natomiast cieszę się, że jesteśmy na tym etapie i możemy powiedzieć, że przygotowania idą zgodnie z harmonogramem. Cieszymy się bardzo też, że mamy tak wspaniałych partnerów, jakimi są miasto Kraków, województwo małopolskie, czy Katowice i województwo śląskie, gdzie byliśmy w poniedziałek. I nie tylko, bo wiadomo też, że jest też miasto Płock i miasto Gdańsk. Przed nami bardzo gorący okres i skupiamy się na tym, żeby być gotowymi na 11 stycznia i żeby nasza reprezentacja swoją wspaniałą grą promowała naszą piękną dyscyplinę i żeby piłka ręczna w styczniu rządziła w całej Polsce – mówi Gutkowski.

W tej chwili na mecze w Polsce sprzedano już kilkadziesiąt tysięcy biletów. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się mecze reprezentacji Polski, ale nie tylko. Blisko dwadzieścia procent biletów wykupili już kibice zagraniczni.

– Niestety odczuwamy sytuację za naszą wschodnią granicą. Gdyby wojny nie było, być może te cyfry byłyby jeszcze lepsze. Niemniej jednak mamy jeszcze bardzo dużo czasu i spodziewamy się, że zainteresowanie fanów będzie wzrastać. Wiemy, że zagraniczni kibice bardzo wspierają swoje reprezentacje. Mamy to szczęście, że będziemy gościć w naszym kraju reprezentacje, za którymi tłumnie jeżdżą kibice, czyli m.in. Niemców, Norwegów, drużyny z krajów bałkańskich, Francuzów, ale też całkiem nową na mapie piłki ręcznej Holandię, która ma bardzo dużą grupę podróżującą za nią fanów – dodaje Gutkowski.

Mistrzostwa Świata 2023 potrwają od 11 do 29 stycznia przyszłego roku. Gospodarzami będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowymi dostawcami turnieju w naszym kraju są grupa LUX MED i Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek, podobnie jak i rekrutacja wolontariuszy trwa za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej mistrzostw www.handball23.com.